CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 16 Aralık 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’in ölümüyle düşen Saadet Partisi Meclis Grubu’nun devam edebilmesi için CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın geçici olarak Saadet Partisi’ne geçtiğini söyledi. Bütçe görüşmelerinde Saadet Partisi’nin kürsü hakkının korunması gerektiğini belirten Özel, “Bütçe görüşmeleri sonrasında Saadet Partisi’ne çeşitli katılımlar olabilecektir. Diğer partilerle işbirliği yaparak grup kuracak sayıyı tuttururlar. O sağlanana kadar, bütçe görüşmeleri boyunca bir milletvekilimizi Saadet Partisi grubunda görev yapmak üzere talimatlandırdım” ifadelerini kullanmıştı.

CHP MİLLETVEKİLİNİ UNUTTU

CHP’nin Kütahya’daki tek milletvekili olan Ali Fazıl Kasap’ın Saadet Partisi’ne geçmesinin üzerinden yaklaşık 5 ay geçti ancak Kasap, halâ Saadet Partisi sıralarında görevine devam ediyor.

Odatv’nin aktardığına göre Kasap’ın CHP’ye geri çağrılması durumunda grubu düşecek olan Saadet Partisi, formül arayışına devam ediyor.

'İLK ADRES DEMOKRAT PARTİ'

Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın yeniden CHP’ye geçmesi ile düşecek olan Saadet Partisi Grubu’nun devamı için masada olan formüllerden birisi de meclis gurubu bulunmayan Demokrat Parti’den transfer yapmak.

Bu doğrultuda, Meclis kulislerinde Demokrat Parti İzmir Milletvekili Salih Uzun’un Saadet Partisi’ne geçebileceği konuşulanlar arasında.

HASAN BİTMEZ 'B PLANINI' VEFATINDAN İKİ AY ÖNCE ANLATMIŞTI

Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez vefatından yaklaşık iki ay önce katıldığı bir ilçe divan toplantısında olası bir grup düşmesi durumunda yapılacak hamleye dair ipuçları vermişti.

Toplantı sonrasında partililer, bir sohbet esnasında Bitmez’e “Olur da bir milletvekili parti değiştirir ve grup düşerse ne olacak?” sorusunu yöneltti.

Hasan Bitmez soru üzerine, “Bizim de bir B planımız var” diyerek yanıt verdi.