Mahmud Abbas, 1935 yılında Filistin'in Safed şehrinde doğdu. Lübnan'da eğitim aldıktan sonra Mısır'da Kahire Üniversitesi'nde hukuk eğitimi aldı. Siyasi kariyeri, Filistin sorununun barışçıl bir şekilde çözülmesi ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulması amacıyla diplomatik çalışmalar içerisinde yer alarak başladı.

Mahmud Abbas, özellikle Oslo Anlaşmaları sürecinde Filistin tarafını temsil eden önemli bir figürdür. Aynı zamanda, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) kurucu liderlerinden olan Yaser Arafat'ın ölümünün ardından, Filistin Ulusal Yönetimi'nin başkanlığına seçildi. Abbas, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde Filistin yönetimini temsil ederken, uzun yıllardır devam eden İsrail-Filistin çatışması konusundaki barış görüşmelerini sürdürmeye çalıştı.

Mahmud Abbas, Filistin halkının haklarını savunan bir figür olarak uluslararası düzeyde tanınırken, aynı zamanda eleştirilere ve siyasi zorluklara da maruz kalmıştır. Abbas'ın liderliği boyunca İsrail-Filistin barış görüşmeleri birkaç kez kesintiye uğramış ve çökmüştür,