Kulüpler Birliği, Türkiye Futbol Federasyonu seçimleriyle ilgili bir açıklama yaparak, seçimin haziran ayının ilk haftasında yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı tarafından 18 Temmuz'da yapılacağı duyurulan seçimli genel kurul tarihinin, aşağıda belirtilen sebeplerden dolayı haziran ayının ilk haftasında gerçekleştirilmesinin önemli olduğuna inanıyoruz.

Ülkemizde futbol sezonu genellikle Mayıs ayının sonuyla kapanırken, Avrupa Kupaları önelemesi oynayacak kulüplerimiz için en geç Haziran sonuna kadar futbol faaliyetleri yeniden başlamaktadır. Bu nedenle, yeni sezon planlamalarının bu takvime uygun olarak yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda;

1. Spor kulüplerinin mali takvimi 31 Mayıs-1 Haziran tarihlerine kadar sürer. Bu durumda, Kulüp Lisans ve Finansal Sürdürülebilirlik Talimatı’nda yapılması gereken değişikliklerin bu takvime uygun şekilde yapılması gerekmektedir. Yeni sezon için yapılacak olan değişiklikler için yeni yönetimin kendi bakış açısı, futbol yönetim anlayışı ve ilkelerine uygun hareket etme şansı verilmelidir.

2. Ülkemizde futbol faaliyetlerinin sezon içinde oluşan eylem ve davranışlar, TFF Yönetim Kurulu ve Hukuk Kurulları ile diğer yürütme kurulları tarafından değerlendirilir ve karara bağlanır. Ancak, güven eksikliği sorunu yaşanmaktadır. Bu nedenle, kurulların yönetim ve karar istikrarını sağlamak için aynı yönetim anlayışıyla devam etmeleri önemlidir. Yeni seçilecek yönetimin, kendi bakış açısı ve ilkelerine uygun kurullar oluşturması için yeni sezon başlangıcına kadar makul bir zaman dilimi tanınmalıdır. Yeni yönetim, 18 Temmuz’da seçilseler bile, ilan ve tahkim itiraz süreleri göz önüne alındığında liglerin başlama tarihine yetişmesi mümkün olmayabilir.

3. 2024/2025 futbol sezonunun 9 Ağustos 2024 tarihinde başlayacağı düşünüldüğünde, transfer dönemleri, lig statüleri, A Takım listeleri ve futbolcu uygunluklarının yeni yönetim tarafından hazırlanmasının fiilen mümkün olmayabileceği göz önüne alınmalıdır.

4. Yeni sezon için hakem klasman atamalarının belirlenmesinin yeni seçilecek yönetim kuruluna bırakılması gerekmektedir. Bu nedenle, 18 Temmuz tarihinin kabul edilmesi uygun görülmemektedir.

5. TFF Ana Statüsü, talimatlar, lig ve kupa statülerinin maddi gerçekliğe uygun olarak detaylı araştırma ve futbol paydaşlarıyla bilgi alışverişi neticesinde hazırlanmalıdır. Aksi takdirde, talimatların sürekli revize edilmesi hakkaniyet ve adaleti zedeler.

6. 2024/2025 sezonu TFF bütçesinin mevcut Yönetim Kurulu tarafından belirlenmesi, seçilecek yeni yönetimi etkileyebilecek kararların alınma ihtimalini doğurabilir.

Ülkemiz futbolu, bir gün bile gecikmeye tahammül edemeyecek kadar kritik bir dönemdedir. Bu nedenle, Haziran ayının başında TFF Seçimli Genel Kurulu'nun yapılması için kişisel menfaatleri bir kenara bırakarak birlik olmalıyız. Bugün bu sorumluluğu üstlenmeyenler, Türk futboluna verdikleri zararla hatırlanacaklardır."