Toplumsal Ekonomi Servisi

Türkiye'de yüksek faiz ve hantal bürokrasi ile cazibesini yitiren bankadan kredi almak yerine kredi kartından daha ucuza ve daha hızlı nakit avans çekme dönemi başladı!
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin uyguladığı düşük kur, düşük faiz modeli -Prof. İzzettin Önder'e göre İMF eliyle ABD'nin dayattığı model- krediye erişimi ne vatandaş için ne de yatırımcı için mümkün kılmıyor.
Daha ucuz ve çok daha hızlı olduğu için Türkiye kredi kartından nakit avans çekmeye döndü.

KREDİ FAİZİ 31.49 NAKİT AVANS 1.36
Bireysel kredide senelik faiz yüzde 31.49 oranında uygulanırken, kredi kartlarında faiz oranı yüzde 1,36’da kalınca vatandaş bireysel krediden vazgeçip, kredi kartlarından taksitli nakit avans çekmeyi daha cazip buluyor.

KARTLAR 4 TRİLYON LİRAYA ULAŞTI
BDDK verilerine göre, bankacılık sektörünün 24 Mart tarihli haftada 8,4 trilyon liraya ulaşan toplam kredi hacminde tüketici kredisi ve bireysel kredi kartlarının payı 1 trilyon 805 milyar liraya çıktı. Taksitli ticari krediler ve kurumsal kredi kartlarının da eklenmesi ile kartların hacmi 4 trilyon TL’yi geçiyor.

5 GÜNDE 25 MİLYAR ARTTI
1,8 trilyonluk bireysel kredi ve kredi kartı hacminin 551,7 milyar lirasını bireysel kredi kartları oluşturdu. Yılbaşından bu yana bireysel krediler 170 milyar lira artarak 1 trilyon 83 milyar liradan 1 trilyon 253 milyar liraya çıktı.
Bununla birlikte kredi kartı hacmi artışı, tüketici kredisinin daha yüksek olması nedeniyle 100 milyarı da aşarak 446 milyar liradan 551 milyar liraya yükseldi.