20 yıl sonra yeniden Ağustos 2021’de Afganistan’da ülke yönetimini ele geçiren Taliban, kız küçüklere yönelik yeni bir yasak daha koydu. Afganistan’ın bazı vilayetlerinde, 10 yaşından büyük kız çocukların ilköğretim derslerine katılmasının yasaklandığı açıklandı.

Gazete Duvar’ın BBC’nin Farsça servisinden aktardığına göre, Taliban yönetimindeki Eğitim Bakanlığı, kısıtlamayı okul müdürlerine bildirdi. Taliban, Gazni vilayetindeki okulların ve kısa dönem kursların müdürlerine ’10 yaşından büyük hiçbir kız çocuğun ilkokullarda okumasına izin verilmediğini’ belirtti. Taliban yetkililerinin, üçüncü sınıfın üstündeki kız öğrencilerin evlerine gönderilmesi için müdürlere talimat verdiği aktarıldı.

TALİBAN’IN KADINLAR ÜZERİNDEKİ BASKISI ARTMAYA DEVAM EDİYOR
Taliban’ın 2021’de Afganistan’da yönetimi yeniden ele geçirmesinden bu yana kadınlara yönelik baskı artıyor. Kadınlardan yalnız gözlerini gösterecek şekilde giyinmeleri ve 72 kilometreden uzak yerlere seyahat etmeleri halinde bir erkek akrabanın onlara eşlik etmesi isteniyor. Taliban kasım ayında kadınların parklara, spor salonlarına ve yüzme havuzlarına girmelerini de yasaklamıştı.