Dijital platformların yaygın kullanımı, işlemleri kolaylaştırmasının yanı sıra birçok güvenlik sorununu da beraberinde getirebiliyor. Bu noktada, vatandaşların istem dışında kimlik bilgilerinin kötü niyetli kişilerce kullanılması sonucu ortaya çıkan mağduriyetlere karşı önlem alınması oldukça önemli. Ticaret Bakanlığı, bu konuda atılan bir adım ile sorunu çözmeye yönelik yeni bir uygulamayı devreye aldı.

"Ticaret Bakanlığı tarafından devreye alınan "Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) Mobil Uygulama" ile tüm şirket, ticari işletme, şube kuruluş başvuruları ve bu başvuruların takibi telefon, tablet gibi mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilebiliyor."

Bu uygulama, iç ticaretin dijitalleştirilmesi çalışmaları çerçevesinde bir dizi hizmeti içeriyor. "Bakanlık Temsilcisi Modülü", "E-Belge Uygulaması", "E-İlan Uygulaması", "Mevzuat Modülü", "Ticaret Sicili Müdürlükleri Randevu Modülü", "Yetki Kabul Modülü", "Yönetim Kurulu Kararı Modülü", "Genel Kurul Kararı Modülü" gibi pek çok hizmet, e-devlet kapısına entegre edilerek hizmete sunulmuş durumda.

En önemlisi, bu uygulamaya entegre edilen MERSİS Mobil Uygulama, vatandaşların işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirildi. Bu uygulama aracılığıyla vatandaşlar, tüm şirket, ticari işletme ve şube kuruluş başvurularını ve bu başvuruların takibini telefon, tablet gibi mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirebilecekler.