Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, farklı ülkelerden gelen grupları Kartal Belediyesi Meclis Salonu’nda ağırladı. Festivale kalan gruplar ile tanışarak hediye takdimi gerçekleştiren Başkan Yüksel, grupların verdikleri hediyeleri de kabul etti. 46 yıllık bir geleneğin sürdürüldüğünü ve Anadolu kültürü ile Dünya kültürünü buluşturmaktan mutlu olduklarını ifade eden Başkan Yüksel, bu mirası ve kültürü Kartal’da devam ettirmeye çalıştıklarını söyledi.

Festivale emeği geçen başta festival komitesi olmak üzere herkese teşekkür eden Başkan Yüksel,  “Kartal Meydanı’nda 4 gün boyunca halkların danslarını izleyeceğiz. Folklor izleyeceğiz. Anadolu Kültürü ile Dünya kültürünün buluşmasını izleyeceğiz. Tüm Kartallı komşularımızı davet ediyoruz” dedi.

Etkinlikte daha sonra farklı ülkelerden katılımcılar Başkan Yüksel’e yanlarında getirdikleri hediyeleri takdim etti. Başkan Yüksel de festival anısını yaşatmak için hazırlanan Kartal heykelciklerini katılımcı halk oyunları gruplarına takdim etti. Kartal Belediye Meclisi’nde düzenlenen tanışma etkinliği toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. 

FESTİVAL GÖRKEMLİ BİR KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ İLE BAŞLADI
Kartal’ın unutulmaz Belediye Başkanlarından Mehmet Ali Büklü’nün miraslarından biri olan, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in öncülüğünde yeniden düzenlenmeye başlanan 2. Uluslararası Halk Oyunları Festivali’nin açılışı Kartallı Kazım Meydanı’ndan Kartal Meydanı’na doğru düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı.

Büyük bir coşku ile gerçekleşen ve vatandaşların büyük ilgi gösterdiği yürüyüş sırasında farklı ülkelerden katılımcılar oyunlarını sergiledi. Birbirinden renkli kıyafetlerle ülkelere özgü danslarını sergileyen grupların Kartal Meydanı’na ulaşmasıyla son bulan kortej yürüyüşüne vatandaşlar alkışlarla destek verdi.

DÜNYA KÜLTÜRÜNÜ ANADOLU KÜLTÜRÜYLE BULUŞTURDUK
Kartal Meydanı’nda kurulan sahnede İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikler katılımcı grupların halkı selamlamasıyla devam etti. Ardından Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal 2. Uluslararası Halk Oyunları Festivali’nin açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Festivalin 1977 yılına dayanan bir mazisi olduğunu hatırlattı. Festivalin büyük bir emek sonucu doğduğunu ifade eden Başkan Gökhan Yüksel şöyle konuştu:

Misafir ülkelerden gelen katılımcılar kültürlerini sahneden yansıttıkça aslında birbirimize ne kadar çok benzediğimizi görüyoruz. İnsanoğlu birbirini anladığı takdirde kültürlerinin benzerliğinin ne denli yüksek olduğunu anlıyoruz. Dünya kültürünü Anadolu kültürüyle Kartal’da, Kartal Meydanı’nda sizlerin huzurunda buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz Folklor ve halk oyunları burada bütün insanları buluşturuyor. Kartal bu kültürü 50 yıla yakın yaşattı. Biz de bugün 2’incisini düzenledik ve 4 gün sürecek. Tüm komşularımızı davet ediyoruz.

FESTİVALDE EVLİLİK TEKLİFİ SÜRPRİZİ
Festivale Sırbistan’dan katılan Dukat Folklor Grubu’nun üyeleri, Kartal 2. Uluslararası Halk Oyunları Festivali’nde unutulmayacak bir anıya imza attı. Gösterilerini yapıp sahneden inen ekip, diğer gösterinin ardından kamera kaydının alınamadığı gerekçesi ile yeniden sahneye çağırıldı. Bu sırada ekip üyelerinden Strahinja Miljević, ekip arkadaşı Ivana Radovanović’e sürpriz bir evlilik teklifi yaptı.

Sahnede gerçekleşen bu evlilik teklifine tüm Kartallılar şahitlik ederken, Ivana Radovanović 1,5 yıldır flört ettiği Strahinja Miljević’in evlilik teklifini kabul ederek yüzüğü taktı. Strahinja Miljević, yaklaşık 20 yıldır Ivana Radovanović aynı grupta folklor oynadığını ve çocukluklarından beri birbirilerini tanıdıklarını belirtti. Festival için Sırbistan’dan gelirken sahneden evlilik teklifi yapmayı planladığını ve yüzük aldığını söyledi. Uzun yıllardır aynı grupta yer almalarından dolayı evlilik teklifi için en uygun yer olarak Kartal 2. Uluslararası Halk Oyunları Festivali’ni seçtiğini söyledi.

Festivalde gerçekleşen bu hoş sürprizin ardından Türkiye, Mısır, Slovakya, Makedonya, Macaristan ve Gürcistan’dan farklı gruplar halk oyunlarını ve gösterilerini sergiledi.