Gazeteci Ali Avcu, Kâğıthane Belediyesi'ndeki yağma ve talanı ifşa etmeye devam ediyor.

Avcu'nun, X hesabında CHP'nin Kağıthane Belediye Başkan Adayı Tonguç Çoban'ı da etiketleyerek gündeme getirdiği ihale bu sefer geçtiğimiz yıldan. 

AKP’li Kağıthane Belediyesi’nin ajanda, takvim, tarih kitapçığı, boyama kitabı gibi basım işleri için düzenlediği milyonlarca liralık ihale, Bilal Erdoğan’ın elinden aldığı ödülle gündeme gelen Yedi Fark Tanıtım Organizasyon isimli şirkete gitti.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre İstanbul’da AKP’li Kağıthane Belediyesi 7 Nisan 2023 tarihinde “2023 yılı muhtelif baskı işleri hizmet alım işi” adı altında bir ihale düzenlemişti. Ajanda, takvim, tarih kitapçığı, boyama kitabı ve hizmetler kataloğunun baskısının yapılacağı Yedi Fark Tanıtım Organizasyon isimli şirket kazanmıştı. 

İhale kapsamında belediye ile şirket arasında 26 Mayıs’ta 5 milyon 792 bin 500 TL’lik sözleşme imzalandı.

'BELEDİYE İHALELERİYLE NASIL YANDAŞ ZENGİN EDİLİR' HİKAYESİ

Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan kayıtlara göre ihaleyi kazanan söz konusu şirket, Cihat Adıgüzel ve Üsame Kaya ortaklığında 14 Ocak 2015 tarihinde 10 bin lira sermayeyle kurulmuş. 

Şirket, ilk ihalesini kuruluşundan 10 ay sonra 13 Kasım 2015 tarihinde o dönem AKP yönetiminde bulunan Küçükçekmece Belediyesi’nden almış. Bu ihaleden üstünden bir hafta bile geçmeden Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün düzenlediği “Dünya engelliler kongresi yurtdışı katılımcıların uçakla gidiş-dönüş” ihalesine özel olarak davet edilmiş ve verdiği tek teklif ile 84 bin 735 lira karşılığında kazanmış.

TAM 46 İHALE

Şirketin aldığı ihalelerin ardı arkası kesilmeden devam etmiş. Başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere AKP’li belediyelerden aldığı ihalelerle sermayesini katlayan şirket toplam bedeli 105 milyon 156 TL’yi bulan tam 46 ayrı ihale almış.

10 bin lira sermayyle kurulan şirket, 30 Aralık 2022 tarihinde sermayesini 5 milyon liraya yükseltmiş.

İLİM YAYMA VAKFI'NDAN TEŞEKKÜR ÖDÜLÜ

İlim Yayma Vakfı, 2020 yılında bizzat şirkete teşekkür ödülü vermişti. Firmanın ortaklarından Cihat Adıgüzel, teşekkür ödülünü AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın elinden almıştı.

İlim Yayma Vakfı’nın verdiği ödül plaketinde ise şu ifadeler yer almıştı:

Ülkemizin ve insanlığın hayrına katkı sağlayan bilimsel çalışmaların ve araştırmaların ilk defa teşvik edildiği İlim Yayma Ödülleri sürecine vermiş olduğunuz destek ve gayretinizden dolayı teşekkür ederiz.

Bilal Erdoğan