Kadınlardan Soylu'ya yanıt: Kadına şiddet ayıp değil, suçtur!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün kadın cinayetlerine yönelik yaptığı açıklama tepki çekti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Soylu'nun işini yapmasını istedi.

Kadın ve Çocuk 23.11.2020, 23:09
Kadınlardan Soylu'ya yanıt: Kadına şiddet ayıp değil, suçtur!

İçişileri Bakanı Süleyman Soylu, Aile içi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmayla tepkilerin odağı oldu.

Kadın cinayetlerindeki rakamların yanlış verildiğini söyleyen yurttaşlara tepki gösteren Soylu, şiddetlerin engellenmesi için mücadele ettiklerini iddia etmişti.

Geçen yıla göre kadın cinayetlerinin yaşanma oranının düştüğünü iddia eden Süleyman Soylu, erkeklere ''Kendinize gelin” demekle yetindi.

Erkeklere seslenen Soylu “Böyle bir ayıp olabilir mi? Neyi tatmin ediyorsun? Neyi ortaya koyuyorsun? Hangi duygunu yüceltiyorsun? Ayıptır. İşin kanuni boyutu ayrıdır ama bizim toplumumuzda çocukluğumuzdan beri analarımızın söylediği söz ayıptır bir daha yapma'' dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Süleyman Soylu'nun bu açıklamalarına tepki gösterdi. Kadın cinayetlerinin ayıp değil, suç olduğunu belirten platform, Soylu'nun görevini yapmasını istedi.

Süleyman Soylu'ya kadınların can güvenliğinden sorumlu bakan olduğunu belirten platform, Soylu'ya seslenerek '' Erkekleri ayıplamaktan değil siyasi irade geliştirmekten, yasayı uygulamaktan sorumlusunuz'' dedi.

İçişleri Bakanlığı'nın 1 yıl öncesine kadar ''kadın cinayeti'' kavramını dahi kullanamadığını hatırlatan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ''yıllardır mücadele veriyoruz'' ifadesini kullandı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Bakan Soylu erkekleri ayıplamak yerine görevini yapsın

Süleyman Soylu’ya kendisinin kadınların can güvenliğini sağlamaktan sorumlu olan bakanlığın bakanı olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Erkekleri ayıplamaktan değil siyasi irade geliştirmekten, yasayı uygulamaktan sorumlusunuz.

Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nu 2010 yılında kurduk. İçişleri Bakanlığı ise 1 yıl öncesine kadar “kadın cinayeti” kavramını bile kullanmıyordu. Şimdi Bakan “Nereden çıktı bu kadın cinayetleri” diye soruyor. Yıllardır mücadelesini veriyoruz, bir kez daha bu soruya cevap verelim:

-Kapınıza gelen kadınları faillerle barıştırıp evine gönderdiniz.

-Koruma talep eden kadınlara koruma kararı vermediniz.

-Koruma kararı olan kadınları korumadınız.

-6284'ü uygulamayan kamu görevlilerine yaptırım uygulamadınız.

-Kadın cinayetleri verilerini tüm şeffaflığı ile toplumla paylaşmadınız.

-Şüpheli kadın ölümleri olduğunda delilleri toplamadınız.

-Kadın cinayetlerinin ardından baş sağlığı dilemek dışında hiçbir adım atmadınız

-Kadınları yaşatacak olan İstanbul Sözleşmesi'ni kaldırmaya çalıştınız.

-Kadın cinayetlerini durdurmak için mücadele eden kadınları hedef aldınız.

Bunlar sadece İçişleri Bakanlığı’nın yerine getirmedikleri sorumlulukları. Kadın cinayetlerini durdurmanın onlarca yolu var. Toplum bunun farkında olarak bizimle birlikte öfkesiyle meydanlara döküldü. İçişleri Bakanlığı hala erkekleri ayıplamakla yetiniyor. Süleyman Soylu ayıplamaktan sorumlu bakan değil. Bakanlar işlerini yapmıyorsa işgal ettikleri makamları bıraksınlar. Bizler kadın cinayetlerini durdurma mücadelemize tek bir kadın öldürülmeyene kadar devam edeceğiz.

Yorumlar (0)