Yerel seçimlere az bir süre anket şirketlerini çalışmalarını açıklıyor. Özellikle İstanbul ve Ankara'da yapılan anketler yurttaşlar tarafından merak ediliyor. 

Aksoy Araştırma Kurucusu Ertan Aksoy, son açıklamalarında İstanbul'da puan farkının azaldığına ve Ankara'da Mansur Yavaş'ın avantajlı olduğuna işaret etti. Aksoy, "Büyükşehirlerin önemli bir kısmı rekabetçi bir durumda, oy oranları birbirine çok yakın. Cumhur İttifakı'nın blok halinde kalması, ancak ekonomik kriz nedeniyle normal desteğin altına düşmesi ve muhalefetin de parçalı olmasına rağmen, mevcut gidişattan rahatsız seçmenin desteğini yakalayabilmesi seçimi başa baş götürüyor" şeklinde konuştu.

İstanbul'da yarışan AKP'li Belediye Başkan Adayı Murat Kurum ile mevcut CHP Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun oy oranlarının birbirine yakın olduğunu belirten Aksoy, "Sonuçlar hata payları içinde yer alıyor. Araştırmalarda hata payı genellikle yüzde 2-3 olarak kabul ediliyor. Anketler yüzde 1-6 puan farkla sonuçlanabiliyor. Kararsız seçmen sayısı artık oldukça az, kalan süre içinde kararını vermiş olan seçmenin kararını değiştirmek belirleyici olacak. Ancak trend, muhalefet adaylarından yana. İktidarın adaylarının önde olduğu kentlerde muhalefetin oy oranları süreç içinde yükseldi. Sandığa seçmeni taşıyabilen o kazanacak" şeklinde konuştu.

O İLÇELERDE SÜPRİZ OLABİLİR

DEM Parti ve Yeniden Refah Partisi'nin seçime dahil olmasının İstanbul'da bir denge oluşturduğunu belirten Aksoy, "Her ikisi de benzer oranda farklı bloklara etki ediyor. Yeniden Refah Partisi ve DEM Partisi'nin genel seçimdeki performansı ile yerel seçim performansı arasında fark olacak. Yerelde daha düşük oranlara ulaşılıyor çünkü başka faktörler devreye giriyor. Aday profili ve belediyecilik performansı önemli hale geliyor, ideolojik bağlılık geri planda kalıyor. İstanbul'da CHP'nin iddialı olarak görülmediği Fatih, Eyüp gibi ilçelerde anlamlı bir yükseliş görüyoruz. Bazılarında öne geçti ve kazanmaya oldukça yakın" şeklinde konuştu.