İran'da popüler çevrim içi kitap satış platformu "Taaghche"nin çalışanlarının "zorunlu başörtüsü kurallarına riayet etmeden" paylaşım yaptığı gerekçesiyle erişim engeli getirildi.

"Taaghche"nin kadın çalışanlarının başörtüsü kurallarına riayet etmeden çektirdikleri bir fotoğrafı internet üzerinden paylaşmasının ardından Kültür ve İrşat Bakanlığı, dün platformun faaliyet izninin askıya alındığını açıkladı.

Açıklamanın ardından ülkenin önde gelen bazı yayınevlerinin de platformla ilişkisini kestiği ileri sürüldü.

BAKANDAN AÇIKLAMA
Ülkede tartışmalara yol açan karardan sonra İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı İsa Zarepur, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, "Bir platformun çalışanlarının ihlalleriyle mücadelenin yolu platformu kapatmak değildir. Bunun yolu, kuralları ihlal edenlere karşı hareket etmektir" değerlendirmesinde bulundu.

Bilim, Teknoloji ve Bilgiye Dayalı Ekonomiden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ruhullah Dehkani Firuzabadi de platformun kapatılmasına ilişkin tartışmalara katıldı.

"İSTİHDAMA ZARAR VERECEK"
Firuzabadi, "Son zamanlarda bilgiye dayalı ekonomiye ve iş ortamına zarar vermeye çalışan bir akım var" ifadelerini kullandı.

İranlı yetkili, platformların kapatılmasının istihdama, üretime ve kullanıcılara zarar vereceğini söyledi.

Platformdan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise söz konusu fotoğrafın bir aydan daha uzun süre önce çekildiği ve kurumsal hesaptan değil kişisel bir hesaptan paylaşıldığı belirtildi. (AA)