Adıyaman'ın Besni ilçesinde faaliyet gösteren İşitmen İnşaat'ın sahibi Şükrü İşitmen'in liderliğindeki Üzümkent Sitesi dahil olmak üzere 6 site, 6 Şubat depremlerinde yıkıldı. Bu binalarda ikamet eden 123 kişinin ölümüyle ilişkilendirilen AKP Besni ilçe Yönetim Kurulu üyesi ve MÜSİAD üyesi olan İşitmen, deprem sonrasında Mersin'de yakalanarak tutuklandı. Taksirle işlenen suçlarda tutukluluk süresinin 1 yıl olması nedeniyle iki hafta önce serbest bırakılan Şükrü İşitmen, yargılanması için yüzde 60'luk kusur aranıyor.

Depremde yakınlarını kaybeden aileler ve avukatlar, bu duruma itiraz ediyor. Site enkazında yaşamını yitirenlerin yakınları, adalet ve etkin yargılama talep ediyor.

Gazete Duvar'dan Duygu Kıt'ın haberine göre; Üzümkent Sitesi'nde annesi, iki kardeşi ve kuzenini kaybeden Tarık Önder, İşitmen'in yargılanması için mücadele edenlerden biri. O dönem sitenin işlemlerinin kooperatif üstünden tamamlandığını belirten Önder, şu ifadeleri kullandı:

"Üzümkent’te ne kadar kişinin yaşamını kaybettiği hâlâ tam olarak bilinmiyor. 80’e yakın olduğunu tahmin ediyoruz. Üzümkent Sitesi'nin yapımı 2003 senesinde tamamlandı. O dönem prosedür gereği İşitmen, inşaatı, Üzümkent Konut Yapı Kooperatifi üstünden tamamladı. İşitmen aynı zamanda kooperatifin başkanıydı. Kısacası İşitmen kağıt üzerinde müteahhit değil fakat siteyi yapan o ve herkes burada müteahhit olduğunu biliyor. Hatta şikayetçi olan müştekilerin hepsi de yalnız kooperatif başkanı olarak Şükrü İşitmen'den şikayetçi olduklarını söyledi. İşitmen’in yaptığı siteler depremde yıkıldı. İşitmen bu binalardan dolayı tutukluydu. Ama Şükrü İşitmen, bir senelik tutukluluğun peşinden iki hafta önce serbest bırakıldı. Hakkındaki iddianame mahkeme aşamasına geçmediği gerekçesiyle yurtdışı çıkışı yasağı ve haftada üç gün imza verme şartıyla serbest bırakıldı. İşitmen, Üzümkent davasında tutuklu değil çünkü kağıt üzerinde müteahhit gözükmüyor. Kâğıt üstünde müteahhit olarak görünen kişi belediye eski başkanı Nuri Tuğsuz, o da serbest bırakıldı. Şükrü İşitmen’in kendisi gibi müteahhit olan oğlu Ahmet İşitmen, İngiltere'de kaçak durumda. Biz istiyoruz ki bu şahıs, Üzümkent Sitesi'nden dolayı da tutuklansın."

Dava avukatı Figen Kaleağası bilirkişi raporlarını uzun süredir beklediklerine dikkat çekti. Kaleağası, "İşitmen, yalnız Üzümkent Sitesi’nde müteahhit olarak görünmüyor. O dönemin koşulları gereği kooperatif adıyla bu işleri yapıyor fakat resmi olarak o yapmış görünüyor. Yaptığı yerlerde 150’ye yakın insan yaşamını kaybetti. Soruşturma hâlâ devam ediyor. Taksirle işlenen suçlarda tutukluluk süresi 1 yıl, o da bu süre dolunca serbest bırakıldı. İşitmen kusur oranına göre yargılanacak. Kusuru için ilk bilirkişi raporu Nisan 2023’te geldi. Yargılamanın devam etmesi için yeniden istenen ikinci bilirkişi görüşü ise Kasım 2023’te gelmeliydi fakat hala bekleniyor. Biz avukatlar olarak dosyanın akıbeti ile ilgili hafta arası savcıyla görüşeceğiz" şeklinde konuştu.