İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Pendik Belediye Başkan adayı Tarık Balyalı ile önce seçim otobüsüyle ilçe turu yaptı, sonra halk buluşmasına katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta farklı şehirlerdeki konuşmalarında vatandaşları ‘oyla’ tehdit ettiğini hatırlatan İmamoğlu, “O kadar tutuştular, korktular ki; şimdi ağlamaklı oldu. Duygusallaştı. Tehditten nereye geldik? ‘Lütfen’e geldik. Bu millet bunu yer öyle mi? Yemez” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Pendik Belediye Başkan adayı Tarık Balyalı ile halk buluşmasına katıldı. Batı Mahallesi Pendik Sahil Etkinlik Alanı’nı dolduran coşkulu kalabalık, İmamoğlu ve Balyalı’ya sevgi gösterilerinde bulundu. Pendik’in köylerini de metrosunu da unutmadıklarını belirten İmamoğlu şunları söyledi:

''Bugün Tarık başkanı dinlediniz. Ne kadar hazır bir adayımız var değil mi? Bugün söze, yaptıklarımızı değil önce yapacaklarımızı anlatarak başlamak istiyorum. Yeni dönemde Pendik'e yapacaklarımızın kısa bir özetiyle başlayayım. Biz burada çok güzel işler yaptık bundan dolayı mutluyum. Beş yılı dolu dolu geçirdik. Köyünü de unutmadık, Göçbeyli'yi de unutmadık. Bu güzel şehrin metrosunu da unutmadık. Bu güzel şehrin yeşil alanlarının yaşam alanlarını da unutmadık, otoparklarını da unutmadık, sahilini de unutmadık. Kütüphanesini de kent lokantasını da gençlerini de, kadınlarını da unutmadık. Onun için şunu söyleyeyim çok çalıştık beş yıl boyunca iddia ediyorum. Belediye tarihinin en çok iş yapan dönemini sizlerle birlikte biz başardık.

İstanbul'da biliyorsunuz her parti aday çıkarttı Ekrem İmamoğlu'nun karşısına. Çıkartsınlar biz saygı duyuyoruz. Cumhur İttifakı da AK Parti'yle toplam dört partinin ortak adayı çıktı. Bir de ben varım. Rakibime, diyorum ki İstanbul'a yabancı bir aday dışarıdan atandı atama aday. İthal aday diyorum. İlçelerin sadece adını değil hangi yakada olduğunu da bilmiyor. Kötü olan şu diyelim öyle görevlendirdin, yolladın. Ama yolladığın insan çalışkan olacak dersine çalışacak. Öyle ayağına baret giymekle olmuyor baret kafaya takılır bir kere. Bakın ben dalga geçmiyorum. Acemi aday derken bir tespit yapıyorum. İstanbul'u bilemeyebilirsin ama bu ateşten gömleği giymeye karar verdiysen dersine çalışacaksın. İstanbul zor bir sınav dersine çalışmazsan bu millet seni sınıfta bırakır.  Bu adayın kondisyonu da yok benim koşuşuma yetişemedi.''

"TEHDİTTEN LÜTFENE GELDİK"

İmamoğlu konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

''Hoş benim koşuma orası da yetemedi ama neyse. Benim koşuma yetmedi. Geri kaldı? Geride kalınca hemen bir yerlerde bir panik başladı. Bir panik ne yapsak ne yapsak? Hemen tutuştular. O kadar korktular ki bak ne oldu? Bir hafta boyunca hatırlayın Sayın Cumhurbaşkanı milletini tehdit etti.  Bir ile gitti oy vermezseniz hizmet gelmez dedi. Bir başka ile gitti oy vermezseniz doğalgaz gelmez dedi. Bu arada unuttu orası zaten 15 yıldır onlar yönetiyordu onu da unuttu. Şimdi ağlamaklı oldu duygusallaştı. Ne demiştim size sakın ey milletimiz. Atatürk'ün size emaneti olan ne güzel bir emanet değil mi? Egemenlik kayıtsız şartsız millettindir. O ülküye, o ideale inanan benim güzel milletim. Hep şunu söyledim, hatırlayın. Sakın onun tehditlerinden korkmayın. Sizi tehdit ediyor. Çünkü sizden korkuyor demiştim, korkuyor. Hatırlıyor musunuz? Bakın ona göre hani ne dedi? Dediğim çıktı. Oy yoksa hizmet yok. Ona göre işlerde sarkma olur diyen kişi dün ne dedi? Lütfen diyor, lütfen. Değerli milletim, bu benim son seçimim diyor. Bak. Bak, bak, bak. Bak, bak, bak, bak, bak. Hani birkaç hafta önce efelik yapıyordun. Hani millete oy verirsen, hizmet getiririm, oy vermezsen hizmet getirmem diyordun. Tehditten nereye geldik? Lütfen geldik lütfen. Seni gidi seni. Bu millet bunu yer öyle mi? Yemez.''