İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda çekildiği öne sürülen para sayma görüntülerine ilişkin resen başlatılan soruşturma hakkında açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Kumpasla seçim kazanacaklarını sanıyorlar" dedi.

İSTAÇ Endüstriyel Atık Termal Bertaraf Tesisi Açılışı'nda konuşan İmamoğlu, para sayma görüntülerine ilişkin açıklamada bulundu.

'BUNLAR KUMPASLA SEÇİM KAZANMAYA ÇALIŞANLAR' 

İmamoğlu'nun konuya dair ifadeleri şöyle:

Seçime 20 gün kala İstanbul CHP İl Başkanlığı'nın satın alma sürecindeki bir hukuk ofisinde yapılan bir işlemin, ki benim çok değer verdiğim siyasi yol arkadaşlarım var o görüntüde, o görüntü üzerinden siyasi yaygara çıkarmaya çalışanların kötülükçü akılları var. Bu yaygara ile servis edilmesi...

Bunu tabii birkaç meczubun 'buradan Ekrem'e ne sıçratır, nasıl bir leke, iz bırakırız' anlayışıyla koca koca kanallarda bir yerinden 'Ekrem'e çamur sıçratma' çabası içinde oldular. Bunlar alıştığımız şeyler... Bunlar kul hakkı yemekten imtina etmeyen, kumpasla seçim kazanmaya çalışanlar. Allah memleketimizi de, beni de bu insanlardan korusun. Zannediyorlar ki; Ekrem yılacak, yılmaz. O bir avuç insanı süründüre süründüre yıldıracak, göreceksiniz.

Tabi bunlar alıştığımız şeyler. Ramazan'ın ilk günü seçimi iptal ederek tarihe geçen o dönemin içinde olan herkes, çaldılar diyen, hırsız diyen işin en başındaki kişi Cumhurbaşkanı da dahil olmak üzere, aday da dahil olmak üzere o siyasi partinin bütün bakanları hepsi dahil olmak üzere hepsi sebep olmuşlardır. Sonra bu kararı alanlar. Türkiye Cumhuriyeti demokrasi tarihine kara bir leke olarak kaydolmuşlardır. Bu izi silemeyecekler. Ben de Allah'a şükür hak yemedim, hak da yemem hak da yedirmem diyerek tarihe geçmenin onurunu yaşıyorum. Bunlar kumpasla seçimi kazanacağını zanneden bu uğurda hak yemekten de imtina etmiyorlar.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyada paylaşılan para sayma görüntülerine ilişkin dün resen soruşturma başlattı.

CHP İstanbul İl Başkanlığı söz konusu görüntülerin CHP İstanbul İl Başkanlığı binasının 2019 yılında satın alınmasıyla ilgili, mal sahibinin avukatının ofisinde, kapora ödenmesine ilişkin olduğunu açıklamıştı.

Yapılan açıklamada "4,5 yıl sonra servis edilen görüntülerin amacı kuşkusuz Cumhuriyet Halk Partisi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik olumsuz algı yaratma çabasıdır. Hele hele 4,5 yıl önceki olayı, 4 Kasım 2023 tarihinde yapılan CHP Kurultayı ile ilişkilendirmek eşyanın tabiatına aykırıdır" denilmişti.

Açıklamada ayrıca mal sahibinin avukatı Gökhan Taşkapan'ın avukatlık ofisindeki bu görüntülerin söz konusu avukatın bilgisi dahilinde sızdırıldığının aleni olduğu belirtilerek söz konusu avukat ve bu görüntüleri yayanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacağı kaydedilmişti.

Açıklamada "Kaldı ki görüntülerde mal sahibi kişi de görülmektedir. Avukat, daha önce de bu görüntüleri, bir suç unsuruymuş gibi bazı CHP İstanbul İl yöneticilerine göstererek şantaj yapmak istemiş ama karşılık alamamıştır" denilmişti.