Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesiyle ilgili davanın Pazartesi günü başlayan duruşma sürecinde cuma günü ara karar verilmiş; 22 sanığın yargılandığı davada tutuklu 10 sanık hakkında adli kontrol şartıyla tahliye kararı verilmişti. 

Tahliye edilen sanıklar: Mehmet Yüce, Erdem Karadeniz, Osman Bayraktar, Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Aytaç Ataç, Caner Günay, Umut Ersoy ve Alper Atay.

Duruşma 19 Temmuz'a ertelendi.

İstanbul Gazeteciler Derneği (İGD) Başkanı Hasan Hınıslı, sosyal medya hesabından davayla ilgili açıklamada bulundu. 

Hınıslı, açıklamasında şunları kaydetti: 

Suikast sonucu öldürülen Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in davası devam ederken, cinayeti araştıran, davayı yakından takip eden gazeteciler tehdit edilmeye devam ediyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın gazetecileri yönelik “CIA ajanı, canlı bomba” sözleriyle alevlenen süreç, Türkgün gazetesinin Timur Soykan, Murat Ağırel, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan'ı hedef göstermesiyle devam etti. Bugün ise yine acı bir tabloyla karşı karşıyayız. Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Burak Kılıç, Sinan Ateş davasını yakından takip eden gazeteciler İsmail Saymaz, Timur Soykan, Barış Terkoğlu, Alican Uludağ ve Erk Acarer’i hedef gösteren açıklamalar yaptı. Kılıç, meslektaşlarımızın isim ve fotoğraflarını paylaşarak “Bizler AB ve ABD fonlarının doldurduğu dolma kalemler değiliz, bizler kurşun kalemleriz. Kurşun kalemlerin de bir gün galip geleceğini mutlaka göreceksiniz” şeklinde tehditler savurdu.

Gazeteciler iftiralarla, manşetlerle, imalarla hedef gösterilemez. Kalem her zaman, kılıçtan da kurşundan da keskindir. Kimse merak etmesin, kimse korkuyoruz zannetmesin, bizler meslektaşlarımız için kalkan oluruz. Çünkü biliyoruz ki onlar Uğur Mumcu’nun araştırmacı gazetecilik bayrağını taşımaya devam ediyor ve yaptıkları haberlerle yurttaşlarımıza kalkan oluyor. Bir kez daha yineliyoruz; biz buradayız! Tehdit edilen meslektaşlarımız İsmail Saymaz, Timur Soykan, Barış Terkoğlu, Alican Uludağ ve Erk Acarer’in yanındayız ve onlarla dayanışma içindeyiz.