Suriye'nin İdlib bölgesinde 27 Şubat 2020'de gece saatlerinde düzenlenen saldırıda 34 Türk askeri hayatını kaybetmişti. 

Türkiye son saldırıdan "Suriye rejimine bağlı güçleri" sorumlu tutmuş; Türkiye, saldılara karşılık olarak Suriye'de ordu mevzilerini vurmuştu.

Halbuki o tarihte de şimdi olduğu gibi Suriye hava sahası Rus hava kuvvetlerinin kontrolü altındaydı. 

RUSYA: TÜRK ASKERLERİ ORADA OLMAMALIYDI

Rusya Savunma Bakanlığı ise saldırıdan sonra "Türk askerlerinin o bölgede olmaması gerektiği, Türkiye'nin bilgilendirme yapmadığı" yönünde bir açıklama yapmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın, İdlib saldırısının hemen ardından yaptığı ilk açıklaması şöyleydi:

Türkiye, Türk askerlerin İdlib'deki varlığıyla ilgili Moskova'yı bilgilendirmedi. Türkiye'den verilen bilgilere göre Türk askerleri o bölgede olmamalıydı. Rus savaş uçakları Türk birliklerin bulunduğu yere hava saldırısı düzenlemedi. İdlib'e düzenlenen hava saldırısında Suriyeli militanların arasındaki Türk askerleri vuruldu. Rusya, Türk kayıpları öğrendikten sonra Suriye hükümetinin ateşkes uygulaması için her şeyi yaptı.

DAVUTOĞLU, 'EMRİ BEN VERDİM' DEMİŞTİ

Türkiye her ne kadar saldırıdan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Suriye ordusunu sorumlu tutsa da saldırı dünya basınında 24 Kasım 2015'te bir Rus savaş uçağının Türkiye tarafından düşürülmesinin misillemesi olarak anlaşılmıştı. Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu, düşürülen uçakla ilgili "emri ben verdim" demiş ve iki ülke arasında krize neden olmuştu.

PUTİN ERDOĞAN'I BEKLETTİĞİ GÖRÜNTÜLERİ DÜNYA BASININA SERVİS ETMİŞTİ

Saldırıya misilleme olarak 27 Şubat 2020'de 34 Türk askerini katleden Rusya, bununla da yetinmemiş; 9 Mart 2020'de Rusya'yı ziyaret eden aralarında AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da olduğu heyeti kameralar önünde 2 dakika bekletmiş; bu görüntüleri Rusya Devlet Televizyonu aracılığıyla dünyaya servis ettirmişti. 

SALDIRININ 4'ÜNCÜ YIL DÖNÜMÜNDE ÖZGÜR ÖZEL'DEN AÇIKLAMA

Bugün 34 Türk askerinin yaşamını yitirdiği İdlip saldırısının dördüncü yıldönümü. İktidar kanadından ve Saray'dan hayatını kaybeden askerlerle ilgili bir açıklama gelmezken CHP Genel Başkanı Özgür Özel, saldırıda hayatını kaybeden askerlerle ilgili "İdlib'de yakın tarihimizin en trajik günlerinden birinde, 34 evladımızı şehit edilişlerinin yıldönümünde rahmetle ve minnetle anıyorum" açıklamasında bulundu.