Kiralık ev ilanları için yapılan ve kamuoyunda "AirBnb yasası" olarak bilinen düzenlemeyle birlikte bir evi 100 günden kısa süreli kiralamak isteyen ev sahipleri Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan izin belgesi almadan kiralama yapmak isterse 100 bin TL'den 1 milyon TL'ye kadar para cezası alacak.

İnternetteki ilan sitelerinde 'günlük kiralık' adı altında saatlik kiralama yapan firmalar türedi. Online platformlara "1+0 daire 100 TL", "1+1 200 TL" başlıklarla ilan girilen konutlarda, saatlik kiralama yapılama başladı.

Sabah gazetesinden Betül Alakent'in haberine göre Turizmciler ise saatlik kiralamaların havalimanı otelleri dışında yapılmadığını, bunun gayri meşru eylemlere yol açtığını belirtiyor. Belgenin 1 Ocak'tan itibaren zorunlu olduğuna dikkat çeken sektör oyuncuları, "Bazı kişi ya da firmalar arkadan dolaşarak daha çok para kazanmak için bu tür yollara sapıyor" ifade ediyor.

Ticaret Bakanlığının, vergi ödemeyen ve yasadığı birçok suçun işlendiği günlük kiralık evlerle ilgili düzenlemesi 1 Ocak'ta yürürlüğe giriyor. Buna göre; evini günlük kiralamak isteyenlere ruhsat zorunluluğu getirilirken kurallara uymayanlara 1 milyon liraya yakın ceza uygulanacak.