Maçoğlu 'halkı kandırıyorlar' dedi: İptal yok, direniş var

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ABD’li bir patrona verilen “dağ keçisi avlanma” izninin iptal edilmediğini açıkladı.

Gündem 07.12.2020, 18:35 07.12.2020, 19:07
Maçoğlu 'halkı kandırıyorlar' dedi: İptal yok, direniş var

Tunceli'de kutsal kabul edilen dağ keçilerinin avlanması için açtığı ihaleyi tepkiler üzerine iptal eden Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ABD'li bir avcıya ise av izni vermişti.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şube Müdürlüğü'nün verdiği izne göre ABD'li Bradley Garrett Van Hoose, Salördek'te 7-13 Aralık arasında bir dağ keçisini katletmek için gelecekti. Daha önceki ihaleleri iptal ettiren Tunceli halkı ise ABD'li avcıya da izin vermemekte kararlı. TKP'li Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ABD'li katili 'karşılayacaklarını' duyurmuştu.

"Halkımız için de kutsal sayılan bu dağ keçisi için bizler 7-13 Aralık tarihleri arasında Salördek'te olacağız" diyen Komünist Başkan, hiçbir canlıdan vazgeçmeyeceklerinin, doğadaki hiçbir cana asla paha biçilemeyeceğinin altını çizdi. Başkan Maçoğlu, "Dürbünlü silahı ve 50 mermisiyle dağ keçisini katletmek için gelecek olan kişiye sesleniyorum. Yarın köylüler ve duyarlı tüm dostlarla orada seni bekliyor olacağım..." açıklamalarında bulunmuştu.

Yurttaşların tepkilerinin ardından CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan ile görüştüğünü ve ABD'li Bradley Garrett Van Hoose'a verilen Dersim’de dağ keçisi avlama izin belgesinin iptal edildiğini açıklamıştı.

CHP'li Şaroğlu açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

Son günlerde basında yer alan, Tunceli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından ABD’li bir iş insanına 1 adet dağ keçisi vurma izni verildiği yönündeki haberler üzerine Tunceli Valisi Sayın Mehmet Ali Özkan ile yaptığım görüşme neticesinde söz konusu izin belgesinin iptal edildiği ve avlanmanın yapılmayacağı bilgisini kamuoyunun dikkatine sunarım.

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Salördek köyüne giderek açıklamalarda bulundu. ABD'li Bradley Garrett Van Hoose'a verilen "dağ keçisi avlama" iptal edilmediğini söyledi.

'Yaban yaşamı bizlerin kutsadığı bir yaşamdır'
Kafa karışıklığı yaratıldığını dile getiren Maçoğlu "Biz 3 gündür bunu takip ediyorduk. Elimize somut bilgiler gelince harekete geçtik" dedi. "Yaban yaşamı bizlerin kutsadığı bir alandır" diyen Maçoğlu, yaptığı açıklamada “2 Aralık’tan beri özel izinle Amerika’da bir vatandaşın başvurusu özelinde Antalya’dan bir acente şirketi aracılığıyla Pülümür Salördek köyünde yaban yaşamını sonlandırmak adına çıkarılan özel bir izne karşı dünden beri tüm kamuoyu bunu takip etmekte. Yaban yaşamı bizlerin kutsadığı bir alandır. Dersim halkı da böyle bir halk. Dersim halkının ‘Hızırın Davarı’ ya da Yaban Keçisi dediği bu şeyi sahiplenen onu kutsayan bir halk" ifadelerine yer verdi.

"Şöyle bir kafa karışıklığına gidiliyor" diyen Tunceli Belediye Başkanı Maçoğlu "Dün Doğa Koruma Milli Parklar İl Müdürlüğü’nün açıklamasında, Salördek bölgesinde bir avlanma ihalesi yoktur diyor. Doğru yoktur. Ama özel çıkarılmış bir izin var. Buradan bir tane hayvanı 50 tane mermi kullanılarak öldürme kararı var. 50 mermiyle buradaki yaşamı yok ederek bunun üzerinden keyif alan Amerikalı paralı bir insana ihale çıkarılıyor” dedi.

'Keçi burada günahkarların kim olduğunu da biliyoruz'
İzne tabii olan tarihlerde bölgede olacaklarını belirten Maçoğlu, "Özellikle çengel boynuzlu keçilerin korunmasını istiyoruz. Burada çıkarılan özel izin sonrasında 7-13 Aralık tarihinde burada olacağız. Bu özel izin iptal edilsin. İptal edildikten sonra kamuoyuna duyurulsun. Kafa karıştırıcı açıklamalarla bu olmaz. Biz günah keçisi aramıyoruz. Keçi burada günahkarların kim olduğunu da biliyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Yorumlar (0)