Köy Enstitülüler'den 19 Mayıs mesajı: Aydınlanma hedefimize hiçbir güç engel olamayacak

"Tüm bunlara rağmen, ülkemizin aydınlanmaya, demokrasiye, hukuk devletine, laik ve özgür bir Türkiye hedefine hiçbir güç engel olamayacaktır" denilen açıklamada "19 Mayıs’ın 101. Yıldönümünde YKKED olarak Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal’i ve Ulusal Kurtuluş Savaşı kahramanlarını sevgi ve saygıyla selamlıyoruz" ifadelerine yer verildi.

19 Mayıs 2020 Salı 00:25
Köy Enstitülüler'den 19 Mayıs mesajı: Aydınlanma hedefimize hiçbir güç engel olamayacak
Toplumsal Haber Merkezi

Yeni Kuşak Köy Enstitüler Derneği (YKKED) Genel Merkezi ve Şubeleri, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle bir açıklama yayınladı ve gerici ve piyasacı düzenin halkın aydınlanma hedefine ulaşmasına engel olamayacağına vurgu yaptı.

Dernek açıklamasında, 19 Mayıs’ın ulusal bağımsızlıkçı çizgisinden, laik, demokratik, bilimsel eğitimden, demokratik hukuk devleti anlayışından uzaklaşıldığı, kurucusunun manevi mirasının anlaşılamadığı bir dönemden geçildiği vurgulanırken "Genç insanımıza eşit ve nitelikli bir eğitim, daha iyi yaşam koşulları, iş olanaklarının sağlanmadığı, kadına ve çocuklara şiddetin ve tacizin giderek arttığı, çocuklarımızı okullarımızda evrensel kültür, sanat ve felsefeyle buluşturamadığımız, eğitimin tarikat ve cemaatlere bırakıldığı bir dönemi yaşıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

"Tüm bunlara rağmen, ülkemizin aydınlanmaya, demokrasiye, hukuk devletine, laik ve özgür bir Türkiye hedefine hiçbir güç engel olamayacaktır" denilen açıklamada "19 Mayıs’ın 101. Yıldönümünde YKKED olarak Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal’i ve Ulusal Kurtuluş Savaşı kahramanlarını sevgi ve saygıyla selamlıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

19 Mayıs 1919, anti-emperyalist Ulusal Kurtuluş Savaşına, orta çağdan yeni çağa, Cumhuriyete, bağımsızlığa, özgür bir Türkiye’ye giden aydınlık yolculuğun adı, Aydınlanma düşüncesinin bu topraklarla buluşmasının, Mustafa Kemal’in manevi miras olarak akıl ve bilimi bıraktığı, mazlum uluslara önderlik eden onurlu bir yürüyüşün kilometre taşıdır.

19 Mayıs 1919, emperyalizme karşı laik, demokratik, bilimsel eğitimi, kadın haklarını, öğretim birliği yasasını, modernleşmeyi temel alan Cumhuriyet Eğitim Devriminin temellerinin atılmasını hedefleyen bir sürecin, 1940’lı yıllarda ülkenin yoksul köy çocuklarına aydınlık bir pencere açan Köy Enstitüleri tasarımının önünü açan bir başlangıcın adıdır.

Bugün ise 19 Mayıs’ın ulusal bağımsızlıkçı çizgisinden, laik, demokratik, bilimsel eğitimden, demokratik hukuk devleti anlayışından uzaklaşıldığı, kurucusunun manevi mirasının anlaşılamadığı bir dönemin adıdır. Genç insanımıza eşit ve nitelikli bir eğitim, daha iyi yaşam koşulları, iş olanaklarının sağlanmadığı, kadına ve çocuklara şiddetin ve tacizin giderek arttığı, çocuklarımızı okullarımızda evrensel kültür, sanat ve felsefeyle buluşturamadığımız, eğitimin tarikat ve cemaatlere bırakıldığı bir dönemi yaşıyoruz.

19 Mayıs 2020, 15-29 yaş gençlerimizin eğitim ve istihdam olanakları açısından, 35 OECD ülkesi arasında en olumsuz koşullarda olduğu bir Türkiye fotoğrafı vardır. Bu durumun, Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919 Samsun’a çıkış felsefesiyle örtüşmediğinin altını önemle çiziyoruz. İçinde yaşadığımız salgın dönemi, laik, demokratik, bilimsel eğitimin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Salgın döneminde işçi gençlerimiz bu ağır koşullarda çalışmaya devam etmişlerdir. O nedenle 19 Mayıs 2020’de eğitimin dinselleştirilmesine ve piyasalaştırılmasına, iş yerlerinde genç insanlarımıza yönelik emek sömürüsüne, çocuk işçiliğine itirazımız vardır.

Tüm bunlara rağmen, ülkemizin aydınlanmaya, demokrasiye, hukuk devletine, laik ve özgür bir Türkiye hedefine hiçbir güç engel olamayacaktır. 19 Mayıs’ın 101. Yıldönümünde Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) olarak Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal’i ve Ulusal Kurtuluş Savaşı kahramanlarını sevgi ve saygıyla selamlıyoruz. Cumhuriyetimiz, evrensel demokrasi ve hukuk ile taçlanarak geleceğe onurla ve kararlı bir şekilde yürüyecektir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.