Gebze 4. Aile Mahkemesi, 15 yaşında istismara uğramış hamile çocuğun Hakan Başar isimli kişiyle evlendirilmesi için mahkemeye başvuran ailenin talebini onayladı.

Evrensel'in haberine göre; Karara tepki gösteren Emek Partisi (EMEP) Gebze İlçe Örgütü, "Bu karar ile Gebze 4. Aile Mahkemesi Anayasaya aykırı davranmış ve istismarı aklamıştır. Emek Partisi olarak kadına ve çocuğa yönelik suçları aklatmayacak, bu sürecin de takipçisi olacağız" dedi.

Adalet Bakanlığının kanun yararına bozma talebinde bulunduğu davada Yargıtay, "Evlenmesine izin verilmesi istenen küçüğün 14 Eylül 2007 tarihinde doğduğu, karar tarihinde 15 yaş 1 ay 3 günlük olduğu" gerekçesiyle bozma kararı verdi. Fakat Gebze 4. Aile Mahkemesi’nin almış olduğu karar kanun yararına ve sonucu etkilememek üzere bozuldu.

"İSTİSMARDA EVLİLİK AFFINA İZİN VERMEYECEĞİZ"
Bu bozma kararının Gebze 4. Aile Mahkemesi’nin 15 yaşında evliliğe "Olur" veren kararını ortadan kaldırmadığının belirtildiği açıklamada, "Bu, apaçık istismarın aklanmasıdır! Mecliste kurulan 'Şer İttifakı' kadınları, çocukları, LGBTİ’leri her gün hedef göstermektedir. Meclise giren HÜDA PAR ve Yeniden Refah Partisi'nin AKP ile birlikte kadınları korumak için etkin uygulanması gereken 6284 sayılı kanunun kaldırılması için pazarlık masalarında çalışmalar yapılmaktadır. Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın daha önceden katıldığı bir programda çocuk yaşta evliliklere dair yaptığı konuşma ile istismarı meşrulaştırmıştır. Zaten neredeyse her yıl istismarın evlilikle aklanması yasa tasarıları gündemimize getirilip, tepkilerimizle geri çekiliyor. Yıllardan beri kadınlar istismarın evlilikle affına izin vermedi, vermeyecek" denildi.

"MAHKEME İSTİSMARI AKLAMIŞTIR"
"Tek adam iktidarı mevcut şiddetten koruyan yasaları uygulamayarak, aileyi koruma adı altında yaptığı yeni düzenlemelerle tüm toplumsal kesimleri kendi eliyle şiddete ve istismara açık hale getirmiştir" denilen açıklamada, "Şiddete ve ayrımcılığa karşı yapılan eylemlere saldıranlar, çocukların ve kadınların mevcut Anayasal haklarına dahi saldırmakta ve yok saymaktadır. Gebze 4. Aile Mahkemesi; yoksulluğun, şiddetin ve istismarın her gün arttığı bölgemizde kadınların ve çocukların değil şiddet ve istismar faillerinin koruyuculuğunu yapmıştır. Bu duruma izin vermeyeceğiz. İstismarı aklatmayacağız. Bu karar ile Gebze 4. Aile Mahkemesi Anayasaya aykırı davranıp ve istismarı aklamıştır" ifadeleri kullanıldı.

"TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"
Sürecin takipçisi olunacağı belirtilen açıklamada, "Soruyoruz: Bu kararı veren hakim hakkında HSK’da soruşturma başlatılmış mıdır? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, neden kamuoyuna yayılmadan harekete geçmemiştir? 2023’ün ilk altı ayında Gebze bölgesinde kaç kadın ve çocuk şiddet ve istismar şikayetiyle yargı, kolluk  mercilerine başvurmuş ve ne yapılmıştır? Biz Emek Partisi olarak kadına ve çocuğa yönelik suçları aklatmayacağız! Bu sürecin de takipçisi olacağız" denildi.