Gazze Şehri'nde ailesinin evine yapılan saldırıda 103 akrabası öldürüldüğünde, Ahmad 80 kilometre uzakta, işgal altındaki Batı Şeria kentinde Jericho'da mahsur kalmıştı. Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e saldırısının ardından savaş ve İsrail'in askeri ablukası nedeniyle karısı ve üç genç kızına dönemeyen Ahmad, telefon bağlantılarının izin verdiği her gün aynı saatte onlarla konuşuyordu. 8 Aralık akşamı saldırı gerçekleşirken karısı Shireen ile telefondalardı. Shireen, öleceğini bildiğini ve Ahmad'tan kendisine karşı yaptığı herhangi bir kötülük için affetmesini istedi. Ahmad, bunun gerekli olmadığını söyledi ve bu, aralarındaki son konuşma oldu. O akşam amcasının evine yapılan büyük bir bombalı saldırı, karısını ve üç genç kızını - Tala, Lana ve Najla'yı öldürdü. Ayrıca Ahmad'ın annesini, dört kardeşini ve ailelerini, birçok teyzesini, amcasını ve kuzenlerini de öldürdü. Toplamda 100'den fazla kişi öldü. İki aydan fazla bir süre sonra, bazı cesetler hala enkaz altında.

Ahmad, çocuklarının cesetlerini tutamamanın veya aceleyle yapılan cenazelerine katılamamanın acısını hala kavrayamıyor. Kızlarını hala şimdiki zamanda konuşuyor, gözyaşları altında hareketsiz bir yüzle. Kızlarını kendine küçük kuşlar gibi görüyor ve başına gelenlere hala inanamıyor. Ahmad, telefonundan ve laptop ekranından kızlarının resimlerini kaldırdı, onlar tarafından ansızın karşılaşmamak için. Ailesinin başına gelenleri birkaç hayatta kalan akraba ve komşunun anlatımlarından bir araya getirmeye çalışıyor.

İsrail ordusu, ailenin hava saldırılarıyla hedef alındığı iddiaları hakkında sorulduğunda, söz konusu saldırıdan haberdar olmadığını ve İsrail Savunma Kuvvetlerinin (IDF) Hamas ile savaşında sivil zararı en aza indirmek için "uygulanabilir önlemler" aldığını belirtti. Ahmad, Jericho'da mahsur kalmışken, Gazze'deki hayatta kalan akrabalarını ara sıra arıyor. Ancak, sevdiği evine dönüşü için çaresizce beklediği aylar sonra, artık geri döneceğinden emin değil. "Gazze'deki rüyam paramparça oldu," diyor. "Kime döneyim? Kim bana Baba diyecek? Kim bana canım diyecek? Karım bana hayatının her şeyi olduğumu söylerdi. Şimdi bunu kim söyleyecek?"