Toplumsal Haber Merkezi

Gazeteci Sevilay Yılman, Taksim'de kutlanamayan 1 Mayıs'la ilgili çarpıcı bir kulis aktardı. 

Yılman, ilk olarak dün X hesabından paylaştığı yorumda "İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu CHP’nin Taksim’e çıkış kararını desteklemiyor. Yasaklamaya rağmen Taksim’e organize bir yürüyüşü doğru bulmadığını iletmiş genel merkeze" ifadelerini kullandı.

O iletinin tamamı şu şekildeydi:

Çok ilginç bir kulis bilgisi geldi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu CHP’nin Taksim’e çıkış kararını desteklemiyor. Yasaklamaya rağmen Taksim’e organize bir yürüyüşü doğru bulmadığını iletmiş genel merkeze. Hatta kamuoyunda bu tartışmanın yapılmasının, iktidarla yasaklar nedeniyle inatlaşmanın CHP’nin kurumsal kimliğine zarar verdiğini de söylemiş. İddiaya göre CHP İl Başkanlığının yarın planladığı Taksim’e yürüyüş kortejine Ekrem İmamoğlu dahil olmayacakmış. Özetle CHP Genel Merkez ve İstanbul İl Başkanlığı ile Ekrem İmamoğlu arasında Taksim’e yürüyüş konusunda büyük bir zıtlaşma yaşanıyor birkaç gündür.

Not; İl Başkanı Özgür Çelik, İmamoğlu’dan Taksim’e yürüyüş çağrısına sosyal medyadan destek vermesini de talep etmiş ancak o talebi de karşılıksız kalmış.

Not 2; İmamoğlu X hesabından CHP’nin çağrısına yer vermeden genel bir 1 Mayıs kutlama mesajı yayınlamayı tercih etti.

Yılman, bugün Ekrem İmamoğlu ve Özgür Özel'in Saraçhane'den ayrılması ve polisin emekçilerin yürüyüşüne müdahale ederek durdurmasının ardından şu iletiyi paylaştı:

Dün akşam şu kulise yalan diyen ve tonlarca hakaret edenler nerede? Saraçhane’de toplanıldı ama Taksim’e yürümekten vazgeçildi. Çünkü Ekrem İmamoğlu başından beri zaten karşıydı bu yürüyüşe. Ve en nihayetinde de baskın bir karakter olarak CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i ve tüm CHPlileri de yürüyüşten vazgeçirdi. Basına yapılan açıklama sırasında durumdan ne kadar gayri memnun olduğu da İmamoğlu’nun yüzündeki ifadeden net okunuyordu. Açıklamasında Özgür Özel gibi; “Taksim’e yürüyeceğiz şimdi” demedi. Çünkü zaten yürümeyecekti ve yürütmeyecekti… Ve dediğini de yaptı… 1 adım dahi attırtmadan kalabalığı dağıttırdı ve herkesi evine yollattı…