Türkiye gündemini sarsan yazar Eylem Tok’un 17 yaşındaki oğlunun karıştığı kaza sonucu Oğuz Murat Acı’nın hayatını kaybetmesine ilişkin yürütülen soruşturma devam ediyor.

Fatih Altaylı, Youtube kanalından yayınladığı videoda Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un Eylem Tok'un iadesine yönelik açıklamalarını değerlendirdi

Bakan Tunç'un yaptığı açıklamada "Eylem Tok ve oğlunun iade dosyası ile geçici tutuklama evrakımızı ABD'ye gönderdik. ABD Adalet Bakanlığı'ndan istenen bazı belgeler var. Bu belgeleri de tamamladık gönderdik, süreci takip ediyoruz. Dosyada bir eksiklik yok" demişti.

Basın mensuplarının yargılamanın ABD'de yapılabilip yapılamayacağı yönündeki sorusuna "Yargılayabilir. Yani der ki 'Sen yabancı ülkede bir yabancıya karşı suç işledin, benim vatandaşımsın, dolayısıyla seni benim kanunuma göre yargılayacağım' diyebilir" cevabını vermişti.

Altaylı konu hakkına ''Eylem Tok Türk vatandaşıysa Amerikan vatandaşlığına geçmediyse Amerika'daki oturma süresi dolunca Amerikan makamları deport eder. Türkiye'ye deport ederlerse gelir burada yargılanır ama oğlu Amerika vatandaşı ise onu asla deport etmezler orada kalır. Kendi vatandaşıysa uluslararası hukuk gereği bunu yapmaya hakkı var, sen dosyayı bana yolla kendi kanunlarıma göre yargılayacağım diyebilir. O çocuğun Amerika'da yargılanması hakiki bir yargılanma olacaksa daha iyi olabilir, Türkiye'de yargılansaydı altı aya kalmaz dışarı çıkardı Amerika'da ise çok ciddi bir ceza alabilir, orada alacağı ceza sonrasında Türkiye'ye dönmek istiyorum diyebilir'' dedi.