Bir zamanlar hayvancılık ülkesi olarak gösterilen ülkede şimdi et fiyatları konuşuluyor. Kırmızı et fiyatlarındaki hızlı yükseliş, geçen yıldan bu yana neredeyse iki katına çıkarak tüketicileri olumsuz etkiliyor. Kasaplarda gözlemlenen fiyat farklılıkları ise ilçelerden mahallelere kadar uzanarak 500 liranın altında kıyma ve kuşbaşı bulmanın giderek zor hale gelmesine neden oluyor. Bazı ürünlerin kilosunun bin lirayı aşması da dikkat çeken bir diğer durum.

İstanbul Kasaplar Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, son 15 günde iki kez zam yapıldığını belirterek, kuzuya yüzde 60 ile 85 arasında, dana etine ise yüzde 10 civarında bir zam geldiğini ifade etti. Tüfekçi, geçen bir yıl içinde yüzde yüze yakın bir fiyat artışı yaşandığını ve bu artışın devam edeceğini söyledi.

Fiyat artışının temel nedenleri arasında yanlış politikaların yanı sıra enflasyonun maliyetleri uçurması da bulunuyor. Tüketicilerin bütçelerini zorlayan bu durum, gelecekte daha sürdürülebilir tarım politikalarının ve maliyet kontrolünün önemi vurgulandı.

Kırmızı et fiyatlarındaki yükselişin temelinde, sadece enflasyon ve maliyet artışları değil, aynı zamanda uygulanan hatalı hayvancılık politikalarının da etkisi büyük. Ülkedeki küçük ve büyükbaş hayvan sayısındaki azalış, bu politikaların sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Hayvancılık politikalarındaki eksiklikler ve hatalar, sektörde dengesizliklere yol açarak hayvan sayısının azalmasına ve dolayısıyla ürün arzındaki düşüşe neden oluyor. Bu durum, talebin karşılanamamasına ve fiyatların yükselmesine neden oluyor.