Emekli İçişleri Bakanı, Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, AKP ve Saray çevrelerinin "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" diye tanıttığı yeni müfredat taslağı hakkında X hesabından açıklamalarda bulundu. 

Siyasi partileri Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) "yeni müfredat taslağına ilişkin kapsamlı bir görüş" ortaya koymamakla eleştiren Tantan, "Birçok siyasi parti müfredatta yapılmak istenen değişikliğe sessiz kalarak bilerek veya bilmeyerek yeni müfredatın hayata geçirilmesine onay vermektedir. Oysaki; MEB’in paylaştığı ve öneriye açtığı müfredat taslağı ne yazık ki çağdışı bir zihniyetin tezahürüdür" dedi. 

Paylaşımında "AKP’nin iyi eğitim almış gençlerimiz için ortaya koyduğu “giderlerse gitsinler” mantığının kamuoyuna sunulan taslak halindeki müfredatla kurumsallaştırılmak istendiği görülmektedir" değerlendirmesinde bulunan Tantan, "Evrim teorisinden korkan, Türk Milleti’nin benimsediği İslam anlayışının yerine Vahabizm’i benimseyen, 20 yılı aşkın sürede devletin kurumlarının içini boşaltan, demokrasiden ineceği durağı hesaplarken siyasi ömrünü tüketen çağdışı bir siyasi zihnin dayattığı müfredat gençlerimize hiçbir katkı sağlayamaz" dedi. 

Tantan, paylaşımının devamında şunları kaydetti:

Gençlerimizi köleleştiren bu zihniyetin Türkiye’yi sürüklediği geri kalmışlığı hiçbir Türk genci kabul etmez. Evlatlarımıza çağdaş, milli kimlikli, modern bir eğitim sunmak devletin asli görevidir. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’le sorunlu olan zihniyetin dayattığı müfredata dair önerilerini yazarak, taslağın geri çekilmesi yönünde görüş bildirmek üzere tüm vatandaşlarımızı, eğitim camiasını göreve davet ediyorum. Siyasi partilerin MEB ve Kamuoyu nezdinde gerekli girişimleri başlatması için tüm liderlere ve Saray’la doğrudan görüşmelerde bulunan CHP lideri Sn. Özgür Özel’e açık çağrıda bulunuyorum. 1 Mayıs gösterilerinde muhalefetin düştüğü oyuna eğitim müfredatı değişikliğinde düşülmemesi gerekmektedir. Yurt Partisi olarak çağdışı zihniyetin kurumsallaşmasına izin vermeyecek, yurdumuza sahip çıkacağız!