Yerel seçimlere kısa bir süre kala adaylar seçim çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Aksoy Araştırma Genel Başkanı  Ertan Aksoy gelinen son nokta hakkında değerlendirmelerde bulundu. İstanbul adayları hakkında konuşan Aksoy Kurum ile ilgili ''Yeni kuşak temsilcileri de Erdoğan için bir tehdide dönüşüyor. Olur da kazanırsa tehdit yaratmayacak birini düşündüler.'' dedi.

BirGün'de yer alan habere göre Aksoy şu ifadeleri kullandı.

''Araştırma sonuçları her ne kadar Murat Kurum’u daha geri planda gösterse de burada tutarsızlık hali yok, kişisel tahminim Erdoğan İstanbul’da kendi yarışmak istedi. Kazanması halinde Erdoğan kazanacak, kaybetmesi durumunda aday kaybedecek. Seçim süresince daha uyumlu çalışacak birini aradı Erdoğan. Geçmişte Başbakan değiştirdi uyum sebebiyle. Siyasette net bir kuşak dönüşümü var. Yeni kuşak temsilcileri de Erdoğan için bir tehdide dönüşüyor. Olur da kazanırsa tehdit yaratmayacak birini düşündüler” Araştırmalar özelinde seçimlerde son virajın önemine değinen Aksoy, “Biz genel seçime giderken 60’a 40 bir blok vardı. Gezi Eylemleri tartışması ve Boğaziçi Direnişi haricinde muhalefet hep bunu korudu. Dolayısıyla adaylar belirlenirken bu tabloda seçime gidildi. Ancak Erdoğan bu bloku yardı ve geçti” 

Aksoy  “Ekrem İmamoğlu ile Murat Kurum arasında az bir fark var. Ancak olur da Kurum öne geçti aynı risk yine ortada. Bir araştırmacı olarak bu tabloya şunu görüyorum, bir idareci ile lider arasındaki yarışı görüyoruz. Lider ve idareci arasındaki en önemli fark bir hedef belirleyip bir kitleyi peşinden sürükleme. İmamoğlu tam olarak bunu yapıyor. Partisinin anlamlı oranda fazla bir oy alıyor. Partisine oy vermeyen ama Sayın İmamoğlu’na oy veren çok fazla seçmen var. Murat Kurum ise idareci olarak rekabet içerisinde.” dedi.