Esra Örnek

CHP'ki 'değişim' tartışmaları gündemden düşmemişken Kılıçdaroğlu'nun belediye başkanları toplantısında, “Bizim parti içinde konuştuğumuz şeylerin bir kısmı tabii ki aramızda kalmalıdır. Ama köşe yazarları üzerinden parti içi meseleler tartıştırılıyor. Ben kimin nereden ne kadar maaş aldığını iyi biliyorum” dediği iddia edilmişti. 

Bunun üzerine Oda TV, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’na CHP kasasından 75 bin TL aldıklarına dair soru sormuş, Pehlivan’ın “CHP’den maaş aldı” iddiasını yalanlamadığını, Terkoğlu’nun ise saldırgan bir yanıt verdiğini öne sürmüştü. 

Öte yandan Terkoğlu ve Pehlivan, ‘’CHP dahil hiçbir kurumdan para almadıklarını’’ açıklamıştı.

Bugün ise Yalçın’ın ‘’ Oda TV 15 yıldır yayındadır. Kimseden bir kuruş para ya da fon almamıştır'’ ifadeleri üzerine Toplumsal Haber Merkezi ‘'Al gülüm ver gülüm: Beşli çeteden Soner Yalçın’a’’ başlıklı haberinde Yalçın’ın 2020 yılında Cengiz Holding’den 177 bin lira reklam parası aldığını ortaya çıkarmıştı.

CHP Planlama ve Sosyal Medya politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem, Oda TV ve Halk TV gündemlerini Toplumsal Haber’e değerlendirdi.

''Oda TV beşli çetelerle de reklam anlaşması yapmış’’ ifadelerini kullanan Erdem, ‘’Türkiye’nin başına bela olan, ballı ihalelerle vatandaşlarımızı adeta sömüren beşli çeteler medyada görünürlüklerini arttırma adına reklamlar veriyorlar’’ ifadeleriyle eleştiride bulundu.

‘BÖYLE BİR BEYANI OLMADI’
Bir düzeltme ile başlamak istediğini ifade eden Erdem, Kılıçdaroğlu’nun “Bizim parti içinde konuştuğumuz şeylerin bir kısmı tabii ki aramızda kalmalıdır. Ama köşe yazarları üzerinden parti içi meseleler tartıştırılıyor. Ben kimin nereden ne kadar maaş aldığını iyi biliyorum” ifadeli bir beyanı olmadığını açıkladı.

Erdem, ‘’Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ‘ben kimlerin kimlerle ilişkisi olduğunu’ biliyorum dedi. Bunu da kapalı bir toplantıda söyledi. Basına açık bir toplantı değildi. Farklı şekillerde yansıdı’’ açıklaması yaptı.

Beşli çete hakkında da konuşan Erdem, seçim boyunca Kemal Kılıçdaroğlu’nun kaybetmesi için beşli çetenin olağanüstü imkân seferberliği yaptığını aktardı.

'BAZI GAZETECİLERİN İSMİ VE İTİBARI KULLANILIYOR'
Medya patronlarının gazeteciliği taşıdığı o kritik noktayı sorduğumuz Erdem şunları söyledi:

Türkiye’nin çok yerleşik bir medya düzeni vardı. Bunun belli bir ahlaki temeli de oluşmuştu. Ama son dönemlerde medya patronlarının sahibi oldukları mecraları neredeyse yayın politikası dahil her şeyi A’dan Z’ye yönlendirdiğini ve sektöriyel bağımsızlığın tümünün ortadan kalkmaya başladığını görüyoruz. Zaten havuz medyası diye bir problemimiz vardı. Artık görüyoruz ki Türkiye’de hükümete yakın medyada da bazı muhalif medyada da patronajın neredeyse gazetecilerin ismini ve itibarını kullanma noktasında pozisyon aldığının üzülerek görüyorum.

‘ŞAHSIMA HAKARETLER ETTİ’
Halk TV sahibi Cafer Mahiroğlu’nun kendisine hakaret ettiğini ifade eden Erdem ‘’Dün bir televizyon kanalında kanalın sahibi açık ifadelerle benim şahsıma hakaretler etti. Neden yaptı bunu; partimizin aldığı kurumsal bir karar gerekçesiyle yaptı. Tabii ki bu nahoş hakaretler o kanalın hakareti olarak değerlendirildi. Bunlar üzücü şeylerdir’’ ifadelerini kullandı.

CHP’DEN YENİ ADIMLAR
CHP’nin medya ile iletişimlerini güncellediğini ve şu anda çalışmalarının yürütüldüğünü aktaran Erdem, ‘’Sağlıklı bir şekilde bütün medyayı yeniden değerlendireceğiz. Burada bir düzen değişikliği gerçekleştiriliyor şu anda. Sayın genel başkanımız toplumun değişim talepleri doğrultusunda bizleri buraya getirdi. Bende buraya gelip bugüne kadar CHP’nin yaptığı işi aynen devam ettirmek yerine köklü bir düzen değişikliğiyle yeniden medya ve CHP arasında bir ilişki geliştirmek, yeni bir ilişki modeli oluşturmak için çalışma yapıyorum.’’ ifadelerini kullandı.

‘SÖZLEŞME YÜKÜMLÜLÜKLERİ YERİNE GETİRİLMEDİ’
Halk TV ile sözleşmenin feshedilme gerekçesini sorduğumuzda ise Erdem şunları söyledi:

Sözleşmedeki yükümlülükler yerine getirilmediği için feshedildi. Kendileri de bunları kabul ediyorlar. Yükümlülükleri daha önceden kendilerine hatırlatıldı, sözlü ihtarlar yapıldı, sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmeleri talep edildi. Israrla getirmemeleri üzerine sözleşme feshedildi.

Halk TV tarafından hedef gösterilmesine ilişkin ise ‘’Anladığım kadarıyla bu durum kişiselleştirilmek isteniyor’’ dedi.

‘SÖZLEŞMELER DEVAM EDİYOR’
Halk TV dışında CHP tarafından sözleşmenin feshedileceği başka bir medya grubunun olup olmayacağı sorusuna yanıt veren Erdem, ‘’Biz yayın politikalarına müdahale etmeyiz. Kimsenin yayın politikası ile ilgilenmiyoruz. Sözleşmelerin takibini yapıyoruz. Şu an bizim sözleşme yaptığımız mecralarda yükümlülük konusunda bir sıkıntı yok. Dolayısıyla sözleşmeler devam ediyor’’ açıklamasını yaptı.