Toplumsal Haber Merkezi

CHP'de seçimin kaybedilmesinin ardından başlayan "değişim" tartışmaları, bu tartışmaların ardından sızan zoom toplantıları, Kılıçdaroğlu'nun Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile yaptığını duyurduğu, "gizli protokol" açıklaması gündemdeki yerini korurken; geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen belediye başkanları ve Parti Meclisi (PM) toplantılarıyla ilgili birçok iddia ve kulis bilgisi aktarıldı. 

Öte yandan Sözcü gazetesinde yer alan bir kulis haberinde, Kılıçdaroğlu'nun belediye başkanları toplantısında, “Bizim parti içinde konuştuğumuz şeylerin bir kısmı tabii ki aramızda kalmalıdır. Ama köşe yazarları üzerinden parti içi meseleler tartıştırılıyor. Ben kimin nereden ne kadar maaş aldığını iyi biliyorum” dediği iddia edildi. 

Cumhuriyet gazetesi yazarı Murat Ağırel'e konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, Odatv ile ilgili, "geliri nereden onu sorun" demiş ve büyük bir tartışmanın fitilini ateşlemişti.

“Türk Savunma Teşkilatı” isimli bir Twitter hesabındaki “CHP Genel Merkezi, aylık maaş ödediği gazeteciler ile olan iş sözleşmelerini de feshetti! Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’a her ay CHP kasasından 75 Bin TL ödendiği öğrenildi.” iddiasını Terkoğlu ve Pehlivan’a soran Odatv, Pehlivan’ın “CHP’den maaş aldı” iddiasını yalanlamadığını, Terkoğlu’nun ise saldırgan bir yanıt verdiğini öne sürmüştü. 

Bunun üzerine Terkoğlu açıklama yaparak, ''Bugüne kadar CHP’den ya da başka bir kurumdan tek kuruş almadım. Konuşmayı dahi zul sayarım. “İddia” dediğinizin sahibi ise hakkında kitap yazdığımız eski bir bakanın ve Fetöcülerin sosyal medya trolleri'' ifadelerini kullanmıştı. 

Pehlivan ise ''Odatv’nin kimlerden ne para aldığını ilk olarak Soner bey açıklasın'' ifadelerini kullanmış ''Gazeteciliğimin 20. yılındayım. Bu süreçte bırakın bir siyasi partiyi, çalıştığım kurumlar dışında hiçbir yerden maaş / para almadım. Zira, kalemini parayla satanlardan olmadım hiç'' demişti. 

'KÖTÜ YOLA DÜŞMEMİŞLERDİR UMARIM'
Soner Yalçın ise tüm bu açıklamaların ardından ''Odatv 15 yıldır yayındadır. Kimseden bir kuruş para ya da fon almamıştır. Aldığını ispat etmek iddiayı yapanların kendi aldıklarını örtme çabasıdır. Odatv son üç yıldır maliyeciler tarafından denetlenmiş, böyle bir paranın olduğuna dair rapor düzenlememiştir. Keza hapislik sürecinde de FETÖ benzer araştırmayı yapmış sonuç elde edememiştir. Yıllarca Odatv’de çalışan iki dedikodu yazarını iddialarını ispat etmeye çağırıyorum. Keşke haklarındaki iddiaya net yanıt verselerdi? Yazık. Kötü yola düşmemişlerdir umarım…''  ifadeleriyle Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu'na göndermede bulunmuştu. 

Konu ile ilgili bugün Odatv ve Soner Yalçın cephesinden gelen cevapların ardından gazeteci Ali Avcu, tartışmaya dahil oldu ve “Bende size hodri meydan diyorum” çıkışında bulundu.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Ali Avcu şu ifadeleri kullandı:

Soner Yalçın diyor ki "Odatv'nin 15 yıl boyunca CHP ile maddi tek bir ilişkisi olmadı. Para peşinde olsaydık biz de sizin propaganda aparatınız olurduk” Peki, Yalçın İBB ile doğrudan ilişkili şirket olan Reklam İstanbul'dan aldığın aylık 750 bin TL ne? Reklam İstanbul neden ODATV’ye KDV dahil aylık 750 bin TL veriyor… CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu size iftira atmıyor. Doğruları söylüyor. Bende size hodri meydan diyorum. Reklam İstanbul’dan aylık KDV dahil 750 bin TL almadığınızı söyleyebilir misiniz?

YALI HATIRLATMASI
Soner Yalçın'ın uzunca süre boğazda lüks bir yalıda yaşadığı, mangal partileri düzenleyip arkadaşlarını davet ettiği yalının Cengiz Holding'e ait olduğu ortaya çıkmıştı. 

ODA TV, CENGİZ HOLDİNG’TEN REKLAM ALDI
Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamaları hayli tartışma yaratırken Toplumsal Haber bir faturaya daha ulaştı.

Söz konusu faturada Ekrem İmamoğlu'na yakınlığıyla bilinen Oda Tv’nin, Mehmet Cengiz’in şirketi Cengiz Holding’ten 177 bin TL reklam bedeli aldığı ortaya çıktı.

Öte yandan fatura tarihi 2023 dolar kuruna göre 20 bin dolar artı kdv ediyor. Bugün ile karşılaştırıldığında 500 bin liranın üzerinde... Bunun bir günlük reklam için yüksek bir rakam olması da dikkatlerden kaçmadı.

İşte o belge: