AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti (KKTC) ziyaretinde bulunarak 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Resmi Töreni’nde konuştu.

Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 49. yıl dönümünde yaptığı konuşmada, "BM kürsüsünden tüm dünyaya yaptığım tarihi çağrıyı tekrarlıyorum; gelin Ada’daki gerçeklere daha fazla sırtınızı dönmeyin ve KKTC'yi bir an evvel tanıyın" ifadelerini kullandı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle; 

"1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nı önünü açarak sayın Ecevit'i sayın Erbakan'ı sayın Türkeş'i rahmetle ve minnetle anıyorum. Şehitlerin hatırasına sahip çıkan Kıbrıslı kardeşlerimi tebrik ediyorum. Her şey yapıldı her türlü zulüm işlendi ama Türk milleti zalimlere asla boyun eğmedi. Kıbrıs Türkünün direniş azmini ve özgür yaşama iradesini kıramadılar. Türk ordusu 49 yıl önce omuz omuza çarpışarak yazdığı destanla Kıbrıs adasına barış, istikrar, demokrasi ve huzur getirdi"

"ADA'DAKİ GERÇEKLER APAÇIK ORTADA"
"Bütün çabamız Ada’ya 1974’te getirdiğimiz barışın kalıcı olmasını temin etmektir. Biz, adil ve yaşayabilir bir çözüm arzu ediyoruz. Ada’daki gerçekler apaçık ortadayken federal bir çözümün mümkün olmadığını artık herkesin anlaması gerekiyor. Kıbrıs Türklerinin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü tescil edilmedikçe yeni bir müzakere sürecine girişilmesi söz konusu değildir. Şartlar ne olursa olsun, Kıbrıs Türklerinin eşit egemenliğinin ve eşit uluslararası statüsünün teyit edilmesine yönelik gayretlerimizden geri durmayacağız. Ada’nın kadim ve asli unsuru Kıbrıs Türklerinin ilanihaye dünyadan koparılması, yok sayılması mümkün değildir. BM kürsüsünden tüm dünyaya yaptığım tarihi çağrıyı tekrarlıyorum, gelin Ada’daki gerçeklere daha fazla sırtınızı dönmeyin ve KKTC'yi bir an evvel tanıyın"