Türkiye'de Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin imzalanışının 87. yıl dönümü ile, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49. yıl dönümü kutlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin boğazlarını güven altına alan Montrö Boğazlar Sözleşmesi üzerinden tam 87 yıl geçti.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi 1936 yılında imzalandı ve Türkiye böylece, İstanbul ve Çanakkale Boğazları üzerinde tam kontrol hakkına sahip oldu.

Montrö 104 emekli amiralin yayımladığı duyuru ile gündeme gelmişti. Amiraller, yayımladıkları duyuru ile Montrö'nün yok sayılacağı ihtimaline karşı önemine değinmek zorunda kalmıştı. 

Rusya-Ukrayna savaşı patlak verince Montrö Sözleşmesi'nin önemi öne çıkmış ve Türkiye, boğazların güvenliğini sağlayabilmişti.

KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NIN ÜZERİNDEN 49 YIL GEÇTİ
Türkiye ve KKTC bugün, aynı zamanda Kıbrıs Barış Harekatı’nın da 49. yıl dönümünü kutluyor.

EOKA lideri Nikos Sampson, Yunan cuntasının desteğiyle 15 Temmuz 1974’te Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak amacıyla Makarios’a karşı darbe yaparak iktidarı ele geçirerek adada yaşayan Türklerin egemenlik haklarını ve toprak bütünlüğünü ihlal etti.Türkiye, darbenin ardından 1960 Garanti Antlaşması uyarınca ilk aşamada Londra’da diplomatik girişimlerde bulundu. Başbakan Ecevit ve Yardımcısı Necmettin Erbakan, İngiltere’nin olumsuz cevap vermesi üzerine, garantörlük hakkını kullanarak ve Ada’daki Türklerin güvenliğini de dikkate alarak 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Barış Harekatı’nın başlaması kararını aldı.

Barış harekatı, dünyaya Ecevit’in yaptığı tarihi, “Biz aslında savaş için değil, barış için ve yalnızca Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için Ada’ya gidiyoruz.” sözleriyle duyuruldu. Barış harekatıyla Kıbrıs’ın Yunanistan’a ilhakının önüne geçilirken Kıbrıs Türk halkının güvenliği ve varlığı güvence altına alındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs Barış Harekatında paraşütçüler Girne Boğazı yakınlarında adaya indi. (20.07.1974)

‘TÜRK DENİZ JEOPOLİTİĞİNİN MİHENK TAŞLARI’
20 Temmuz’un önemiyle ilgili paylaşım yapan Veryansın Tv yazarı Amiral Cem Gürdeniz de harekatın ve Montrö’nün Türk deniz jeopolitiğindeki önemine vurgu yaptı.

Gürdeniz “Bugün Mavi Vatanın çifte bayramıdır. 87 yıl önce Montrö Sözleşmesi ile Boğazlarımızın mutlak egemenliğini 13 yıl aradan sonra geri aldık ve mühürledik. Aynı zamanda dünyada sadece Karadeniz’de geçerli olacak deniz güvenlik rejiminin bekçisi olduk. Bugün de dün olduğu gibi Montrö sayesinde Rusya Ukrayna savaşında aktif tarafsızlığımızı koruyoruz. 49 yıl önce bugün Kıbrıs Barış Harekatı ile güneyden kuşatılmışlığa son verdik ve KKTC ‘nin kurulmasının yolunu açtık. Hem Montrö hem Kıbrıs Barış Harekatı Türk deniz jeopolitiğinin en önemli mihenk taşlarıdır. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize bu iki şanlı 20 Temmuzları yaşatanlara selam olsun. Dilerim bizi yönetenler bu iki emsalsiz mirasın gücünün farkındadırlar. Bu güzel günler ve yıldönümleri içinde bulunduğumuz zor ve karanlık günlerde umut ışığımız olsun. Bir kere kuran ve yapan Türk milleti yine kurar ve yapar. Sakarya’da sadece yüzde bir savaştı ve kazandık. 20 Temmuzlar kutlu olsun.”