3 Ocak'ta Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon rakamlarıyla birlikte, memur ve emeklilerin zam oranları belirlendi. Ancak, memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri arasındaki maaş zam farkı, tepki çekti.

TÜİK'in enflasyon rakamlarına göre, memur ve memur emeklileri yeni yıl için yüzde 49,25 zam alacakken, işçi ve esnaf emeklileri için bu oran yüzde 37,57 olarak belirlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yaptığı çalışmada ise SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verilecek refah payının seyyanen artış değil, yüzde 11.68'lik açığı kapatacak oransal bir düzenleme olduğu ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a sunulan bu çalışmanın, Kabine toplantısında değerlendirilmesi bekleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranının yüzde 44-45 olabileceği belirtiliyor.

Ayrıca, kök maaşı düşük olanlar için yapılan ayrı bir çalışmada, en düşük emekli maaşının 10 bin liranın biraz üstüne çıkarılması durumunda, bu kapsamdaki emekli sayısının artacağı hesaplanıyor. Ancak, emekli aylıklarına enflasyon verisi dışında yapılacak zam için yasal değişiklik gerekiyor. Bu nedenle, 17 Ocak tarihi bekleniyor, çünkü TBMM 16 Ocak tarihine kadar tatilde olacak.

2 FORMÜL

En düşük emekli aylığının yükseltilmesine yönelik düzenleme de 16 Ocak'ta çalışmaya başlayacak olan Meclis'in gündemine gelecek. Emekli kök maaş zammı ve en düşük emekli aylığı olmak üzere 2 düzenleme masada olup refah payı veya seyyanen zam düzenlemesi yapılabileceği belirtiliyor. Emekliler, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını talep ediyor. 

Ayrıca NTV Ankara Temsilcisi Ahmet Ergen'in haberine göre memur ve işçi emeklileri arasındaki yaklaşık 12 puanlık farkın giderilmesi için Ankara'da çalışmalar başladı.  Buna göre; bütçe imkanları zorlanmadan ve enflasyonla mücadele programına zarar vermeden adım atılması için çalışma yürütülüyor.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın başlattığı çalışmada alternatifli planlar hazırlandı. Bu çalışma Hazine ve Maliye Bakanlığı'na ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.  Çalışmada ücreti 7 bin 500 liraya tamamlanan emeklilerle ilgili de düzenleme yapılması hedefleniyor.