Sendikalı işçileri hırsızlık iftirasıyla kovan patron: Onları rezil edeceğim

Gaziantep'te DİSK - Tekstil İşçileri Sendikası, bugün 63 işçinin hırsızlık iftirasıyla Kod-46'la işten atıldığı Angel Halı önünde işçilerle birlikte basın açıklaması yaptı

Emek Ve Ekonomi 18.05.2021, 18:56
Sendikalı işçileri hırsızlık iftirasıyla kovan patron: Onları rezil edeceğim

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası, Gaziantep'te işçilerin Kod-46'yla, yani hırsızlık iftirasıyla işten atıldığı Angel Halı önünde basın açıklaması yaptı.

Pandemi döneminde yürürlüğe giren sözde işçi çıkarma yasağını, patronların Kod-29’u kullanarak işçileri tazminatsız işten atmanın aracı haline getirdiği vurgulanan açıklamada emekçilere örgütlenme ve Angel Halı işçilerinin haklı mücadelesine sahip çıkma çağrısı yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Covid-19 salgını boyunca, Başpınar OSB’nin hemen her fabrikasında işçiler pek çok haksızlığa uğradı. Virüs çıkan işyerlerinde işçiler çalışmaya zorlandı. Tam kapanma döneminde bile organize sanayinin tamamı üretime devam etti. Onlarca, yüzlerce covid vakasının olduğu, işçilerin covid’den öldüğü fabrikalarda bile üretime hiç ara verilmedi. İşçiler açlıktan ölmekle, salgından ölmek arasında seçim yapmaya zorlandılar. 

'PAZAR MESAİSİ FİİLEN ZORUNLU HALE GETİRİLDİ'

Sendikalaşma önündeki engeller arttı. Maaşlara yapılan düşük zamlarla işçiler açlığa mahkum edildi. Pazar mesaileri fiilen zorunlu hale geldi. Bir çok işyerinde işçilerin telefonlarına dahi el konmak istendi. Bu koşullara karşı çıkan işçiler ise ya Kod 29 ile tazminatsız  işten atıldı ya da ücretsiz izne gönderilerek açlığa mahkum edildi.  Son bir senede Başpınar OSB’de binlerce işçi Kod 29 ile işten atıldı. İşçiler için böyle ağır bedelleri olan aynı pandemi doneminde, bunu fırsata çeviren Başpınar OSB patronları ise kar oranı ve ihracatta rekorlar kırarak, zenginliklerine zenginlik kattılar. 

'İŞÇİLER GÜNDE 12 SAAT ÇALIŞTIRILDI'

Bu patronlardan biri de Angel Halı ve Stefany Halı Patronu. Angel Halı, fabrikasına yeni makineler alıp, fabrika sayısını artırırken, işçileri pazar günleri zorla 12 saat çalıştırdı, işçilerin mola süresini düşürdü, elden kayıt dışı para vermeye devam etti, üstüne işçilerin telefonuna el koymaya, iletişim hakkını gasp etmeye çalıştı. İşçiler, kişisel, içinde şahsi bilgilerinin bulunduğu telefonlarını teslim etmek istemeyince işe alınmadılar. Kapı önünde bekletilen vardiya, fabrikaya girip iş başı yapmayı beklerken, Angel Halı patronu içerideki vardiyayı da dışarı çıkardı ve makineleri kapattı. Üç gün boyunca fabrikaya alınmayan ve işe gelmeleri için servis dahi çıkarılmayan toplam 63 işçi ardından Kod 46 ile, yani hırsızlık suçlamasıyla işten çıkarıldı. 

'ONLARI SÜRÜNDÜRECEĞİM, REZİL EDECEĞİM'

Pandemi döneminde yürürlüğe giren sözde işçi çıkarma yasağını, patronlar Kod 29’u kullanarak işçileri tazminatsız işten atmanın aracı haline getirdi. Kod 29, işçilerin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışları gerekçesiyle tazminatsız şekilde işten atıldığı madde. Genel bir ifade olduğu ve belirsizlikler yarattığı sebebiyle Kod 29 geçtiğimiz aylarda farklı kodlara bölündü ve bu kodların her biri farklı suçları niteler hale getirildi. Angel Halı patronunun işçileri atarken kullandığı madde ise Kod 46, yani hırsızlık ve işverenin bilgilerini deşifre etme. İşçi çıkarma yasağını fırsata çeviren, işçileri tazminatsız işten atan, işçilerin yıllarca biriken emeğine göz diken, işçilere iftira atıp kapı önüne koyan patronların arasına Angel Halı patronu da eklendi. Angel Halı patronunun gözü öylesine dönmüş ki işçileri hırsızlıkla suçlayıp işten attığı yetmiyor, diğer bölümlerde çalışan işçilere, "ben onları Kod 46 ile çıkardım, aylıklarını da yatırmayacağım. Onları süründüreceğim, rezil edeceğim" diyor. 

'PATRON SEN BENİM KÖLEMSİN DİYOR'

Bu ifadeler Başpınar’da  patronların işçilere hangi gözle baktığının çarpıcı bir örneği.  Angel Halı patronu işçilere ‘Ben seni açlığa mahkum ederim.  Elden para da veririm, sigortanı da düşük gösteririm. Salgın da olsa gelip emrimde çalışacaksın. Yemekleri beğenmiyorsan kapı orada. Senin telefonuna el koyarım, hastan da olsa, cenazen de olsa ben izin vermezsem kimse sana ulaşamaz, haberin bile olmaz. Ben sana istediğim iftirayı atarım, ister hırsız derim, ister katil. Sen benim kölemsin' diyor. Angel Halı patronu resmen, 'ben keyfime göre işçilerin bütün haklarını gasp ederim. İstediğim her yasayı çiğnerim. İşçilerin şerefini ve onurunu istediğim gibi çiğnerim, istediğim iftirayı atarım. Paralarını, tazminatlarını ve haklarını istediğim gibi çalarım, gasp ederim ve kimse de bana karışamaz. Kimse de bana hesap soramaz’ diyor.  Bu ülkede, bu şehirde yasaları korumakla görevli olanlar, bu kentin valisi, savcıları, milletvekilleri buna diyorlar acaba? Angel Halı işçilerine yapılanlar ulusal basına yansıdı, sosyal medyada gündem oldu. Eğer hala duymadılar, işitmedilerse burdan bir kez daha duyuralım ve seslenelim.  T.C. yasalarını ve Anayasal hakları ayakları altına alan, 63 işçinin ekmeğiyle oynayıp, yasal haklarını gaspedip, bir de üstüne iftira atarak onurlarını lekelemek isteyen bu patrona “dur bakalım, burası dağ başı mı?” diyecek ve hasap soracak mısınız? Yoksa Yasin Kaplan’da ve Güven Boya’da olduğu gibi, bu kentin işçisi olan ve bu ülkenin yurttaşı olan 63 işçinin haklarının çiğnenmesine, ekmeğiyle ve onuruyla oynanmasına seyirci mi kalacaksınız? 

'ORTADA HIRSIZLIK VARSA SUÇU İŞÇİ DEĞİL, PATRON İŞLEMİŞTİR'

Patron her suçu işlemekte özgür olduğunu düşünüyor. Elden para veriyor, zorla mesai dayatıyor, işçilere iftira atıyor. Ancak söylediği yalanın inandırıcı olmadığını anlamış olmalı ki, işçileri hırsızlıkla suçladıktan sonra bir de yasa dışı grev yapmaktan dolayı işten atıyor. Yani işçileri fabrikaya almıyor, içeride çalışanları da çıkarıp makineleri durduruyor, arkasından işçileri üretim durdurmakla suçluyor. 

Ortada hırsızlık varsa bu suçu da işçiler değil patron işlemiştir. Patron işçilerin telefonuna el koymak istemiştir. Patron işçiler kapı önünde beklerken, şahsi eşyalarının bulunduğu dolapların kilidini kırarak eşyalarıbir kenara atmıştır. Patron işçilerin çalışarak kazandıkları aylıkları bile vermeyeceğini söylemiştir. Ortada bir suç varsa o da işe geri alınmak için bekleyen işçilerin değil, işçi çıkarma yasağı olduğu halde makineleri zorla kapattırıp işçileri dışarı atan, patronun suçudur. 

'ZULME, ADALETSİZLİĞE BOYUN EĞMEYECEĞİZ'

Ancak Angel Halı patronu ve Başpınar OSB’yi suç cennetine, köle kampına çevirmek isteyen patronlar Başpınarın babalarının çiftliği olmadığını öğrenmleri gerekiyor.  İşçilere köle muamelesi yapamayacaklarını öğrenecekler. Çalışma koşullarına itiraz eden işçileri kafasına göre işten atamayacaklarını öğrenecekler. İşçilere iftira atamayacaklarını öğrenecekler.   

Anlaşılan o ki, görevi bu olanlar, yasaları korumaktan sorumlu olanlar, patronları üzmemek için bu suçlara göz yummaya devem edecekler. Ama biz işçiler bu zulme, bu adaletsizliğe boyun eğmeyeceğiz. Patronlara ve onların her suçuna alet olan müdürlere, yöneticilere, işçilerin de insan olduğunu, köle olmadıklarını,  haklarının olduğunu, onurlarının olduğunu ve işçilere ve onların haklarına saygı duymaları gerektiğini öğretene kadar mücade etmekten vazgeçmeyeceğiz.  

'PATRONUN SUÇUNA ORTAK OLMAYIN'

Buradan kamuoyuna da, Antep'in yetkililerine de, siyasilerine de, Angel Halı ve Stefany Halı ile iş yapan, sipariş veren uluslararası firmalara ve bu tür işyerlerinin işçi haklarını güvenceye alan uluslararası sözleşmelere uyup uymadıklarını denetlemekle görevli olan uluslararası kurumlara da sesleniyoruz. Angel Halı patronunun işlediği bu suçlara ortak olmayın. 

Buradan Çalışma Bakanlığına da sesleniyoruz. Kod 29 isim değiştirmiş olabilir ancak patronların elinde işçilere karşı silah olarak kullanılmaya devam ediyor. İşveren işçiye istediği iftirayı atıyor ve kanıtlama ihtiyacı bile duymuyor. İşçiler senelerce mahkemelerde suç işlemediğini kanıtlamaya çalışıyor. İş yasasının bu maddesi  işverenin keyfi şekilde kullanamayacağı şekilde düzenlenmelidir. Ortada bir suç varsa bu suç patron tarafından kanıtlanmalıdır. İşten atılmalar gerçek anlamda yasaklanmalıdır. 

'BİRLİK OLALIM, ÖRGÜTLENELİM'

Buradan Başpınar'da çalışan diğer işçilere de sesleniyoruz. Patronların pervasız uygulamalarına daha fazla sessiz kalmayalım. Dün Yasin Kaplan Halı ve Güven Boya işçilerinin başına gelen, bugün Angel Halı işçilerinin başına gelen,  yarın başka fabrikalarda çalışan başka işçilerin başına gelecek. 

Birlik olalım, örgütlenelim, sendikalı olalım. Patronlara suç işleme özgürlüğü tanıyan, işçileri kölelik ve açlık koşullarına mahkum eden bu yasaların ve bu düzenin değişmesi için mücadele edelim. Angel Halı işçilerinin haklı mücadelesine sahip çıkalım.

Yorumlar (0)
18
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 6 14
2. Trabzonspor 6 14
3. Hatayspor 6 13
4. Fenerbahçe 6 13
5. Altay 6 12
6. Konyaspor 6 12
7. Alanyaspor 6 12
8. Karagümrük 6 11
9. Kayserispor 6 10
10. Gaziantep FK 6 8
11. Galatasaray 6 8
12. Sivasspor 6 6
13. Adana Demirspor 6 6
14. Malatyaspor 6 6
15. Göztepe 6 5
16. Kasımpaşa 6 5
17. Antalyaspor 6 5
18. Başakşehir 6 3
19. Giresunspor 6 1
20. Rizespor 6 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Ankaragücü 6 12
3. Eyüpspor 6 12
4. Erzurumspor 6 12
5. Tuzlaspor 5 11
6. Bandırmaspor 6 9
7. Manisa FK 6 9
8. Boluspor 5 7
9. Samsunspor 5 7
10. Kocaelispor 5 7
11. Altınordu 6 7
12. Menemenspor 6 7
13. Adanaspor 6 6
14. Balıkesirspor 5 6
15. Denizlispor 6 6
16. Bursaspor 6 5
17. Gençlerbirliği 6 5
18. İstanbulspor 5 4
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 16
2. Atletico Madrid 6 14
3. Real Sociedad 6 13
4. Sevilla 5 11
5. Valencia 6 10
6. Rayo Vallecano 6 10
7. Barcelona 5 9
8. Real Betis 6 9
9. Athletic Bilbao 6 9
10. Osasuna 6 8
11. Mallorca 6 8
12. Villarreal 5 7
13. Espanyol 6 6
14. Cádiz 6 6
15. Elche 6 6
16. Levante 6 4
17. Celta de Vigo 6 4
18. Granada 6 3
19. Getafe 6 0
20. Deportivo Alaves 5 0