Merkez Bankası'nın taze başkanı görevden alınacak mı?

Eski Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya faizi yükselttiği için görevden almıştı. Naci Ağbal'ın faizi yükseltmesi sonrası 'Naci Ağbal da görevden alınacak mı?' sorusu gündeme geldi.

Emek Ve Ekonomi 19.11.2020, 17:30
Merkez Bankası'nın taze başkanı görevden alınacak mı?

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'yı faizleri yükselttiği için görevden aldığını açıklamıştı.

Erdoğan, Murat Çetinkaya'nın yerine Murat Uysal'ı atamış ve Uysal döneminde politika faizi yüzde 10.25'e kadar düşmüştü.

Erdoğan, geçtiğimiz hafta gece yarısı politika faizini düşüren Merkez Bankası Murat Uysal'ı da görevden almış ve yerine Naci Ağbal'ı atamıştı. Naci Ağbal ilk PPK toplantısında 475 baz puan politika faizinin yükseltilmesi kararını verdi. Ağbal'ın ilk toplantısı sonrası politika faizi yüzde 10.25'ten yüzde 15'e çıktı.

FAİZ KARARI NACİ AĞBAL'I NASIL ETKİLEYECEK?
 Murat Çetinkaya'nın göreven alınmasını partisinin milletvekillerine Erdoğan, "Kendisine ekonomi toplantılarında defalarca faizi indirmesi gerektiğini söyledik. 'Faiz düşerse, enflasyon düşer' dedik. Gerekeni yapmadı. Aynı kulvarda değildik" şeklinde açıklamıştı. Naci Ağbal'ın ise faiz kararı sonrası görevden alınıp alınmayacağı merak konusu oldu.

Yorumlar (0)