Dünyanın En Soğuk 5Yeri
İşte iliklerinizi donduracak dünyanın en soğuk ülkeleri:

1. Antarktika


Dünyanın en soğuk ülkeleri listemizin ilk sırasında yer alan Antarktika, aynı zamanda soğuk olmasının dışında dünyanın en kurak kara parçası olarak biliniyor. Antarktika kıtasında bazı devletlerin araştırma istasyonları yer almaktadır. Bu yüzde yaklaşık 1000 civarında insan bulunmaktadır. Kıtanın bazı bölümlerinde yüzyıllardır yağmur yağmadığı tespit edilmiştir. En düşük sıcaklık -60, -80 arasında, en yüksek sıcaklık ise -12 olarak hesaplanmaktadır. Yılın 12 ayı kış yaşanan, hiç yaz olmayan bir mevsimi vardır. Dünya'da sadece kış mevsimi yaşayan yerlerden biridir.

2. Oymyakon - Rusya

Zaten soğuk bir iklime sahip olan Rusya'nın en soğuk iki bölgesi Oymyakon ve Yakutsk'dır. Bu iki bölgede yapacağınız ufak bir dikkatsizlik belki de sonunuzu hazırlayabilir. Kış aylarında -50/-58 dereceleri gören bölgede, yaz aylarında ise -10 derece sıcaklık ölçülmektedir. Bu hava koşullarına rağmen ise şehrin 200 bin nüfusu bulunmaktadır. Sıcaklıklar çok düşük olduğu için bölgede balık ve donmuş hayvan tüketimi çok yüksektir. Aracı olan yerleşim yeri sakinleri için ısıtmalı otoparklar mevcuttur. Aracınızı otoparka değil de dışarıya bırakırsanız otomobiliniz kullanılamaz hele gelebilir.

Dünyada yerleşimin olduğu en soğuk köy olarak adını duyurmuş olan Oymyakon, 800 kişilik nüfusa sahiptir. Sıcaklığı -72 dereceleri gördüğü bu köyde kışın elektronik cihazlar ve araçlar kullanılamamaktadır.

3. GrönlandDünya'nın en büyük adası olan Grönland, Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde yer almaktadır. Yazları -7, kışları ise -40'ı gören bu adada 57 bin kişi yaşamaktadır. Şehrin merkezi adanın batı kıyısına kurulmuştur. Dış işlerinde Danimarka'ya bağlı olan Grönland, İskandinav kökenli halka sahiptir. Dört mevsimi de kış olarak geçiren bu ülke, genellikle Haziran ve Ağustos arası ziyaretçi çekiyor.

4. İzlandaKuzey Kutbu'na yakın olmasına rağmen, Gulf Stream akıntısı nedeniyle ülkede kış diğer doğu ülkelere göre yumuşak geçer. Yazın 29 dereceye kadar yükselen sıcaklıklar, kışın -49 dereceye kadar düşmektedir. Haziran ayında güneş, 18 gün boyunca hiç batmaz.

5. KanadaKuzey kutup noktasına yakın olan Kanada'da da kış iklimi oldukça sert geçmektedir. Kışın dereceler " -40 ile -45 " arasında gidip gelmektedir. Doğal güzellikleriyle de görenlerin dikkatini çeken Kanada'da yaz mevsimi ise 35 dereceye kadar çıkabilmektedir.