Küresel ısınma dünyanın en büyük 'heavy metal' festivalini de vurdu. Almanya'nın Schleswig-Holstein eyaletinde dün başlayan 'Wacken Open Air' adlı festivalin düzenlendiği alanı sel basması nedeniyle organizatörler biletli seyircilerin bir kısmına 'gelmeyin' çağrısı yaptı.

FESTİVALİN 33 YILLIK TARİHİNDE BİR İLK
Organizatörler, kamp alanının sular altında kalmasının ardından henüz gelmemiş olan bilet sahiplerine yaptıkları çağrıda, "makul ziyaretçi seviyesine ulaşıldığını ve ayrılmaya karar veren ya da henüz gelmemiş olanlara para iadesi yapılacağını" duyurdu. Yapılan açıklamada, "Festivallerde bazen yağmur yağar, ancak nadiren bu kadar çok yağar" denildi. Festivalin 33 yıllık tarihinde ilk kez böyle bir karar aldıklarını dile getiren yetkililer, "Çok üzgünüz ancak devam eden zorlu hava koşulları maalesef bize başka bir seçenek bırakmıyor" dedi. Festival alanına girişlerine izin verilmeyen bazı seyirciler kararı ve iletişim eksikliğini eleştirirken, içeri girebilenler bu fırsatı 'çamur savaşı' yaparak değerlendirdi.
 

CEHENNEMDEN DAHA GÜRÜLTÜLÜ
Dört gün sürecek festivalin kadrosunda Ukrayna'dan Japonya'ya dünyanın dört bir yanından yaklaşık 200 grup yer alıyor. Etkinlikte, cuma akşamı Megadeth'in yanı sıra Iron Maiden'ın da sahne alması planlanıyor. Diğer gruplar arasında Uriah Heap, Heaven Shall Burn ve Dropkick Murphys ile dün sahneye çıkmak için çamurda yürüyen ve büyük alkış toplayan yerel itfaiyecilerin grubu 'Wacken İtfaiyecileri' de yer alıyor. Dünyanın dört bir yanından heavy metal tutkunlarının akın ettiği festival bu yıl 'Cehennemden daha gürültülü' sloganıyla düzenleniyor.