Anlaşmanın ardından Rus askerleri, Dağlık Karabağ'a yerleşiyor

Dağlık Karabağ'da ateşkes üzerinde anlaşılmasının ardından Rus askerleri bölgeye yerleşmek üzere yola çıktı.

Dünya 10.11.2020, 11:00
Anlaşmanın ardından Rus askerleri, Dağlık Karabağ'a yerleşiyor

Rusya Savunma Bakanlığı, Azerbaycan ile Ermenistan arasında varılan anlaşma gereği Dağlık Karabağ’a yerleştirilecek Rus barış gücü birliklerinin yola çıktığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ulyanovska Havaalanı'ndan İl-76 model askeri kargo uçaklarıyla 1960 asker, 90 zırhlı ve 380 araçtan oluşan Rus barış gücünün Dağlık Karabağ’a gönderildiği belirtildi.

AA'nın haberine göre Merkez Askeri Bölgesi'nden 15. motorize birliklerin bölgeye sevk edildiği kaydedilen açıklamada, Rus askeri birliklerinin, tarafların anlaşmalara uyumunu izleyeceği, Dağlık Karabağ'daki temas hattı ve Laçin koridoru boyunca gözlem noktaları kurulmasının planlandığı hatırlatıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00:00'dan (TSİ) itibaren ateşkes başladığını ve bölgede Rus barış gücünün görev yapacağını duyurmuştu.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan da Rusya ve Azerbaycan liderleriyle Dağlık Karabağ'da savaşı bitirecek anlaşmayı imzaladığını açıklamış, "Yayımlanmış olan açıklama metni hem ben hem de Ermenistan halkı için inanılmaz derecede acı verici" demişti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ çatışmasına son verildiğini duyurdu.

Yorumlar (0)