DSÖ'nün tropikal hastalıklarla ilgili biriminin direktörü Raman Velayudhan, sivrisineklerin dağılım alanlarının genişlemesi ve çevresel değişikliklerin etkisiyle dang hummasının daha fazla ülkeye yayıldığını belirtti.

Özellikle Akdeniz bölgesi, Güney Amerika ve Afrika'nın belirli bölgelerinde dang humması vakalarında artış olduğu kaydedildi. Amerika kıtasında 2023 yılında 4,5 milyon dang humması vakası bildirilirken, bu rakamın kıtada bir yılda kaydedilen en yüksek rakam olduğuna dikkat çekildi. Brezilya'daki vakaların Amerika kıtasındaki dang humması vakalarının yüzde 68'ini oluşturduğu belirtildi. Ocak 2024'te ise Amerika kıtasında 373 bin 709 dang humması vakası rapor edildi.

Velayudhan, dang hummasıyla mücadelede ülkelerin, ortakların ve toplulukların birlikte çalışması gerektiğini vurgulayarak, tropikal bölgelerde dang humması ve sivrisineklerin yol açtığı diğer hastalıkların tespiti için uyanık olunması gerektiğini ifade etti.

Dang humması, sivrisinekler aracılığıyla bulaşan bir hastalık olup tropikal ve subtropikal bölgelerde yaygın olarak görülmektedir. Hastalık genellikle hafif ateşe neden olurken, bazı vakalarda ölümcül olabilmektedir. Vakalar genellikle yağış dönemlerinde artış göstermektedir. Bilim insanları, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sivrisineklerin artmasına neden olduğunu belirtmekte ve olası üreme alanlarının ilaçlanması gerektiğini vurgulamaktadır.

Editör: Necla Necla