Çin, Devlet Başkanı Şi Cinping'in "uzay rüyası"nı gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştı. Yeni taykonot ekibi, Tiengong Uzay İstasyonu'na ulaşarak görevlerine başladı.

Taykonotlar Ye Guangfu, Li Cong ve Li Guangsu için zorlu görev öncesi resmi bir tören düzenlendi ve üç isim uzaya coşkuyla uğurlandı.

Uzun Yürüyüş 2F adlı roket, Çin'in kuzeybatısındaki Ciuçüen Uydu Merkezi'nden fırlatıldı. Kısa bir süre sonra Şıncou 18 uzay gemisi, taşıyıcı roketten ayrılarak uzay istasyonuna başarıyla ulaştı.

Taykonotları taşıyan uzay gemisi, saatler sonra uzay istasyonuna kenetlendi. Yeni ekip, uzay istasyonunda 5 aydır görev yapan meslektaşlarıyla buluştu.

Görev devir tesliminin ardından eski ekibin Dünya'ya dönmesi bekleniyor. Yeni taykonotlar ise Tiangong Uzay İstasyonu'nda 6 ay boyunca çeşitli deneyler yapacaklar.

Çin İnsanlı Uzay Ajansı'nın açıklamasına göre, mikro yerçekimi ortamında temel fizik, uzay malzeme bilimi, uzay yaşam bilimi, uzay tıbbı ve uzay teknolojisi alanlarında deneyler gerçekleştirilecek. Ayrıca, uzay aracında bir akvaryum oluşturarak ve yerçekimsiz ortamda balık yetiştirerek, sinekler ve fareler üzerinde de çalışmalar yapılacak.

"Taykonot" terimi, uzaya çıkan kişiyi ifade eder ve Çince "taikong" kelimesinden türetilmiştir. Bu terim, astronot kelimesiyle aynı anlamı taşır.