31 Mart 2024'teki yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 1977'den beri ilk kez oy oranını yüzde 37,5'e yükselterek birinci parti oldu.

CHP'li belediye başkan adaylarının propaganda sürecindeki en önemli vaatlerinden biri de öğrenci yurtlarının sayısını artırmaktı.

X hesabından yaptığı paylaşımda CHP'li belediye başkanlarına çağrıda bulunan gazeteci Ali Avcu, "Acilen öğrenci yurtlarının yapımına başlayın. Aksi takdirde, geleceğimiz olan gençlerimiz yeniden tarikatların ve cumhuriyet düşmanı vakıfların tuzağına düşebilirler!" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ilk kez 2021 yılında tamamı kız öğrencilere yönelik olan, 3 farklı noktada 622 kişilik kapasiteyle başlattığı İBB Yükseköğrenim Yurtları ağını 5191 öğrenci kapasitesine yükselterek 8’i kız, 6’sı erkek olmak üzere 14 yurda ulaştırdı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ise kentte yurt sorunu dönemlerde belediyenin misafirhanelerini geçici yurt olarak yüksek öğrenim öğrencilerinin hizmetine sunuyor. ABB'nin ayrıca öğrenci dostu ev sahipleriyle öğrencileri bir araya getirmeyi hedefleyen öğrenci evi isimli bir internet portalı bulunuyor. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi de misafirhanelerinin kapılarını kentte barınma sorunu yaşayan öğrencilere açan CHP'li belediyeler arasında bulunuyor. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin de Mersin Merkez'de hizmet veren bir öğrenci yurdu ve Gülnar'da bir kız öğrenci yurduyla erkek konukevi bulunuyor. 

5 yıl öncesine hiç öğrenci yurdu bulunmayan Antalya Büyükşehir Belediyesi de 5 yıl içerisinde 5 öğrenci yurdunu hizmete aldı.