Kübra Karabulut / Ankara

Mayıs ayında yapılan genel seçimlerin ardından CHP içinde başlayan değişim tartışmaları hız kesmeden devam ediyor. Dün basına kapalı gerçekleştirilen Belediye Başkanları toplantısında değişim talep eden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ifadelerini ve CHP içindeki değişim tartışmalarını CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ile konuştuk.

Dün, CHP Genel Merkezi’nde Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li belediye başkanlarıyla bir araya gelerek 28. dönem milletvekili seçimlerinin değerlendirildiği ve 31 Mart 2024’te yapılacak olan yerel seçimlere ilişkin hazırlıkların konuşulduğu bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya değişim talebini her mecrada dile getiren ve geçtiğimiz günlerde basına sızan zoom toplantısıyla CHP içindeki tartışmaları alevlendiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “topluma değişim mesajı verilmezse yerel seçimlerin yenilgi ile sonuçlanacağı”mesajı en çok konuşulan ayrıntılardan biri oldu.   

“DEĞİŞİMİN OLMADIĞI PARTİ BAŞARISIZLIĞA MAHKUMDUR”
Parti içinde farklı görüşlerin olmasını ve tartışılmasını doğal bulduğunu ifade eden CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, CHP’nin 1930’ların Meclis Kurulu içinde bir müstakil grup kurduğunu hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

Bu müstakil grubun görevi, kendi partisini eleştirmektir. Bunlar seçilmiş milletvekilleridir, doğal olarak parti faaliyetlerine katılırlar, parti grubuna katılırlar ama ayrıca bütün bu konularda görüşlerini açıkça ifade ederler. Bunun dünyada başka bir örneğini ben duymadım. Meclis zabıtlarında bu yaptıkları konuşmaları bulabilirsiniz. Benim amcam, Altan Öymen’in babası, bu üyelerden birisiydi. Bu yıllardaki muhalefetin eleştirilerinden daha kuvvetli eleştiriler görebilirsiniz.

Parti içindeki görüş farklılıklarının ya da tartışmaların CHP’nin geçmişinde de olduğunu anımsatan Öymen, bu tartışmaların doğal olduğunu ve sistemin bir parçası olarak yorumlanabileceğini ifade etti. Öymen, “Bu bakımdan, ben parti içindeki farklı görüşlerin ortaya çıkmasını, tartışılmasını, farklı grupların farklı görüşleri ele almalarını yadırgamıyorum” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sözlerine ilişkin, toplantının basına kapalı olarak yapılması sebebiyle değerlendiremeyeceğini belirten Öymen, değişimin siyasetin özünde olduğunu ve değişimin yaşanmadığı bir partinin başarısızlığa mahkum olacağını belirtti. 

İspanya’da Sosyalist İşçi Partisi’nin geçmişteki değişimi anımsatan Öymen şu ifadeleri kullandı:

Başka ülkelerde de bazı partiler değişimi esas almıştır. Mesela İspanyol Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), Franco’dan sonra bir geçici hükümet kuruluyor, daha sonra 1982’de seçim yapılıyor. Böyle sosyalist bir partinin sloganı ‘her şey değişim için’ oluyor ve her şeyi değiştirmişler, kendi politikalarını, evvelce NATO’ya karşı olan Sosyalist İşçi Partisi NATO’yu destekliyor ve NATO’ya giriyor, Avrupa birliğine giriyorlar. O dönemde çok büyük tershaneleri var, eski teknolojiyle çalışıyor diye kapatıyorlar rekabet gücüne kavuşmak için ve bu değişimi yapabilmeleri, İspanya’nın ileri düzey teknolojiye kavuşması adına 60 bin işçi işsiz kalıyor. Öte yandan tartışıyorlar rejim nasıl olsun, ne kadar demokrasi olsun yalnızca parti içinde değil, ülke içinde ve vardıkları sonuç şu Avrupa’da demokratik ülkelerin uydukları kurallar neyse ne bir adım fazla ne bir adım eksik, aynen Avrupa’nın demokratik ölçülerine uyma kararı alıyorlar. Bu değişimleri Türkiye’de hangi parti benimserse Türkiye’nin hem kalkınmasına hem gelişmesine hem demokratikleşmesine hem de çağdaş ülkeler arasında yerini almasına yardımcı olur.

CHP FABRİKA AYARLARINA DÖNMELİ
CHP’li Öymen, değişimdeki esas ölçütün Atatürk ilkelerinin içtenlikle benimsenmesi ve sahip çıkılması olduğunu vurgulayarak “Partinin fabrika ayarlarına dönmesi lazım” dedi. Öymen’in değişim için gösterdiği yol haritası şu şekilde:

Sonrasında çağdaş ülkelerin benimsedikleri demokratikleşmeye kavuşması ve bütün bunları yapabilmek içinde parti içinde özgür bir tartışma ortamı olması lazım. Bunları yaptığımız takdirde CHP’ye hem Türkiye’ye büyük katkılar sağlanacağına inanıyorum. CHP’nin özünde, yapısında bunu yapabilecek insanlar vardır, güç vardır, birikim vardır. Bunun için ben geleceğe yönelik umutluyum.