CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Now TV ekranlarında yayınlanan Çalar Saat programının konuğu oldu. Dikkat çeken açıklamalarda bulunan Özel, ‘erken seçim’ sorusuna “31 Mart seçim sonuçları açısından erken seçim yapmayacağım dedim. Ama emeklinin sesini duymazsan, işçinin sesini duymazsan, gençlerin sesini duymazsan ama millet erken seçim isterse ben de haydi erken seçim derim” yanıtını verdi.

'MEHMET ŞİMŞEK AKP’NİN KİBİRLİ VE HALKTAN KOPUK TAVRININ CİSİMLEŞMİŞ HALİ'

Özel, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in tepki çeken ‘yerel halk’ tanımlamasına ilişkin ise şunları söyledi:

Mehmet Şimşek AKP’nin kibirli ve halktan kopuk tavrının cisimleşmiş halini gösterdi. Tabii İngilizce’de kullanılan bir kelime ancak Türkçe’ye çevrildiğinde kırıcı bir hal aldı. Kendini çok dışarıda görüyor. Türkiye’de yaşayan ve oy veren insanları tebaa gibi görüyorlar. Tam bir saray mantığı, tam bir kalede oturan soylular ve yönettikleri yerel halk.

‘Biz bu milletin ta kendisiyiz’ mesajını paylaşana şu soruyu sormak lazım; ‘Sen bu milletin ta kendisiyken millet 10 bin liraya geçinmek zorundayken bu şatafata, uzun konvoylara, bu kadar israfa, ıstakoz yiyen, dünyanın en pahalı saatiyle selfie çektiren milletvekillerine nasıl tahammül ediyorsun?’ Senin seçip de daha geçen sene bu millete vekiliniz diye getirdiğin, oyunu alıp meclise koyduklarının haline bak. Lüks arabaların arka koltuklarında pudra çekenlere bak. Bir de milletin haline bak. Milletin kendisi sürünüyor, milletin efendisi sarayda şatafat içerisinde oturuyor.

'MİLLET 31 MART’TA 10 AY ÖNCE YÜZDE 51 OY VERDİĞİNİ İKİNCİ PARTİ YAPTI'

Özel, “31 Mart’ta millet patronun kim olduğunu gösterdi. 31 Mart’ta daha 10 ay önce yüzde 51 oy verdiklerini ikinci parti yaptı, 10 ay önce 5 parti birden yüzde 25 oy alan bir partiyi tek başına birinci parti yaptı. Elbette CHP’nin başarısı. Ama bunu biz başardık dersek gerçeği görmeyiz. Millet başardı, kimin efendi olduğunu gösterdi. Millet ‘patron benim’ dedi. ‘Ben oy verirsem oradasın’ dedi” ifadelerini kullandı.

Özel, “31 Mart seçim sonuçları açısından erken seçim yapmayacağım dedim. Ama emeklinin sesini duymazsan, işçinin sesini duymazsan, gençlerin sesini duymazsan ama millet erken seçim isterse ben de haydi erken seçim derim” dedi.

Özel, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin grup toplantısındaki sözlerine ilişkin ise şöyle konuştu:

31 Mart’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan balkon konuşması yaptı. Mutsuzdu ama yaptığı konuşma seçmenin mesajını alacağına yönelikti. Orada seçmenin mektubu okuyordu, geçen hafta grup toplantısında martaval okudu. Son derece yanlış bir yerden bakıyor. Elbette biz bunun yerel seçim olduğunu unutmuyoruz ama AKP de bunun milletin son sözü olduğunu unutmaması lazım.

'EMEKLİ MİTİNGİ YAPACAĞIZ'

Özel, “Çok yakında bir büyük emekli mitingi yapacağız. Yeri ne olur, ne zaman olur, onu değerlendireceğiz. Ama bizim mitinglerimiz barışçıl mitingler olacak. Emeklilerin sesini duymamaya devam ederlerse biz, emeklilerin sesini duyurmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” diyerek emekli mitingi planladıklarını da duyurdu.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞME

Erdoğan ile yapacağı görüşmeye ilişkin de konuşan Özgür Özel, “Önceki dönem genel başkanlarımızla da görüşmeler yapacağız. Önemli bir noktadayız. Bir nezaket ziyareti değil, nezaketi elden bırakmadan bir çalışma ziyareti olacak. Karşımızdakilerin her birisi bu milletin seçtiği insanlar. Meclis’te muhalefetimizi yapıyoruz. Gerektiği yerde de müzakere edeceğiz. Biz bir kişinin karar verdiği bir yapı değiliz” diye konuştu.

Özel, “Sayın Cumhurbaşkanı, randevuyu Çankaya’ya verirse çok şık olur. Meclis olabilir. AK Parti Genel Merkezi de olabilir. Beştepe’de randevu verilirse de Beştepe’ye giderim. İçerik, yer tartışmasından önemli. Bir inat uğruna beklentileri heba edemem. Doğru bir zaman ve doğru bir zemin belirlenir” ifadelerini kullandı.