CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kılıçdaroğlu'nun katıldığı Babala TV yayınında geçmişte sarf ettiği "Katil devlet" ifadesiyle ilgili yöneltilen soru üzerine söz aldı.  

Gerçekgündem'de yer alan habere göre, Kaftancıoğlu, "Devlet sorumlu, sosyal devlet bizlere, sizlere tırnak içinde söylüyorum ‘kutsal devlet’ kavramı dayatılıyor. Devletler soyut kavramlardır, devletleri hükümetler yönetir. Vatandaş olarak devletin de verdiğimiz vergiler dahil hesabını sorduğumuzda biraz önce şu arkamdaki kız kardeşimizin söylediği hayallerini gerçekleştireceğiz" dedi.

Kaftancıoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde devletin organları vardır, AİHM kararıyla devletin kolluk kuvvetleri aracılığıyla hukuk esastır demiş, devletin kolluk kuvvetleri aracılığıyla Hrant Dink’in öldürüldüğünün AİHM kararı vardır. Devlet soyut bir kavramdır. Mahkeme kararı ile bu varsa burada benim katil devlet dememdeki amaç, Hrant Dink’in öldürülmesiyle bellidir ama katil devlet sizin kadar benim de ağrıma gidiyor. Çünkü devletler vatandaşını öldüren mekanizmalara aracılık etsin diye değil o mekanizmalar vatandaşını korusun diyedir. Güçlü toplum, güçlü devlet...

Bunun yolu da devleti soyutlayarak değil sorumlu devletin talebini vatandaşlar olarak yapacağız ki bu topraklardaki hepimiz kutsal kavramlar değil sorumluluk üzerinden yapılan yanlışları ifade ettiğimizde ortaya çıkaracağız. AİHM'de ne yazık ki senin kadar benim de ağrıma gidiyor; devletin kurulları ve organları aracılığıyla cinayetler işlendiğini mahkeme kararlarında görüyoruz.”

ŞENER, KAFTANCIOĞLU'NU HEDEF ALDI

Kaftancıoğlu'nun videosunu paylaşan yandaş isim Nedim Şener, "Dink cinayeti, FETÖ’cü istihbaratçıların, 12 Haziran 2007’de başlattığı ve Canan Kaftancıoğlu’nun FETÖ paçavrası Zaman gazetesinin manşetinden destek verdiği Ergenekon kumpası için, “göz yumduğu” 19 Ocak 2007’de işlenmiş bir suikasttır. AİHM’in “kamu görevlilerini suçladığı” bir kararı yoktur “sadece etkin soruşturma yapılmamıştır” kararı vardır. Etkin soruşturma ise dosya 2014’te FETÖ’cü savcı Muharrem Akkaş’tan alınınca yapıldı. Hem savcılıkta hem mahkemede tanık olarak iki kez ifade verdiğim dava Canan Kaftancıoğlu'nun “katil” dediği devletin soruşturma ve kovuşturmasıyla aydınlanmış. FETÖ’cülerin “yol verdiği” bir cinayet olduğu kesinleşmiştir" dedi.

KAFTANCIOĞLU'NDAN YANIT GELDİ

Kaftancıoğlu, Nedim Şener'in bu paylaşımına verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı:

İstesen de birileri gibi “değişik” olamazsın ancak:

1-Ergenekon kumpasına destek veriyor olsam mahkemelerinde olup sana destek vermemiş olmam lazımdı (yazık fırıldak olacağını öngörememişiz).

2-FETÖ’cüleri devletin en etkili yerlerine ninem mi yerleştirdi?

Fırıldak ötesi aparat!