Gıda fiyatları küresel düzeyde düşerken Türkiye’de hız kesmeden artıyor. Bu durum, ucuz yemek arayan yurttaşları belediyelerin işlettiği lokantalara yöneltiyor. İzmir Buca’daki belediye lokantasına gelenler, en temel ihtiyaç olan karnını doyurmayı en ucuz şekilde karşılamaya çalıştıklarını söylüyor.

Yerel seçimlerde AKP’nin İstanbul Büyükşehir Adayı Murat Kurum tarafından eleştiri konusu olan belediyenin işlettiği ve ucuz yemek sunduğu lokantalar, halktan rağbet görmeye devam ediyor. CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ilk olarak hayata geçirdiği kent lokantalarının bir benzeri de İzmir’in Buca ilçesinde hizmet veriyor.

Buca Belediyesi’ne ait lokantada her gün 11:30 ila 17:00 saatleri arasında çorba, ana yemek, yardımcı yemek, salata ve suyun bulunduğu menü 45 liraya sunuluyor. Özellikle öğle saatlerinde kuyruğun oluştuğu lokantaya başta öğrenciler ve emekliler olmak üzere çalışanlar da yoğun ilgi gösteriyor.

 'İKİ BÖLGEDE YENİ LOKANTA' 

Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, Yenigün gazetesinden Oğulcan Bakiler'e  yaptığı açıklamada, Ocak ayında açılan lokantaya ilginin giderek arttığını söyledi. Buca’da hizmet veren belediye lokantalarının sayısını arttıracaklarını da açıklayan Duman, “Özellikle iki bölge seçtik; emeklilerimizin yoğun olduğu ve ekonomik gelirin biraz daha düşük olduğu bir bölge, diğeri de üniversiteye, Tınaztepe Kampüsü’ne yakın bölgede yeni lokantalar açmayı hedefliyoruz” dedi.

İzmir’in en kalabalık ilçesi olan Buca, aynı zamanda ilçede bulunan üniversite sayesinde öğrenci nüfusunun en yoğun olduğu yerlerden. Bu nedenle belediye lokantasının müdavimlerinin başında da öğrenciler geliyor.

Duman, lokantaya öğrencilerin yanısıra emeklilerin de rağbet ettiğini kaydederek, “Buca’da yaklaşık 45 bin öğrenci yaşamakta. Artan gıda enflasyonundan kaynaklı belediye lokantalarımız öğrenciler için büyük önem taşımakta. Ülkemizdeki enflasyondan kaynaklı emeklilerimizin maaşı da enflasyonun altında ezildiği için sadece öğrenciler değil emekli vatandaşlarımız açısından da belediye lokantası bir ihtiyacı karşıladı” diye konuştu.

Önceki belediye başkanı döneminde öğrencilerin dışındaki diğer vatandaşlara 90 TL olan menü fiyatını seçimlerin ardından tek fiyat uygulamasıyla 45 TL’ye düşürdüklerini hatırlatan Duman, bu uygulamanın lokantaya talebi arttırdığını da dile getirdi.

BELEDİYE LOKANTASI UCUZ FİYATLARLA AYAKTA KALABİLECEK Mİ?

Tarımsal üretim yaparak maliyetleri düşüreceklerini de açıklayan Duman, “Şu an için sübvanse edebiliyoruz. Fakat güzel gelişmeler de oluyor, hayırsever bir vatandaşımız 70 dönüm arazisini benim Buca Belediye Başkanlığı’na devam ettiğim sürece tarımsal faaliyetlerde kullanılması için bağışlayacağını açıkladı. Kendi arazilerimizin yanı sıra vatandaşlarımızın bağışladığı arazilerde de tarımsal ürünler yetiştirip belediye lokantalarındaki maliyeti daha da aşağı çekerek, vatandaşımıza hem daha sağlıklı hem organik hem de uygun fiyatlara hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.

Belediye lokantalarında “askıda yemek” projesini de başlatacaklarını belirten Duman, “Yasal altyapısını oluşturuyoruz. Çok yakın zamanda askıda yemek çalışmamızı başlatıp çok daha fazla vatandaşımıza ulaşmayı hedefliyoruz. Bu hizmet hayırsever vatandaşlarımızla diğer vatandaşlarımız arasında bir köprü görevi görecek” ifadelerini kullandı.

Duman, lokantacı esnafının haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle belediyelerin lokanta açmasına tepki göstermesiyle ilgili ise “Lokantaların yer tercihlerini yaparken çevredeki esnafı hiçbir şekilde üzmeden, onların işlerini hiçbir şekilde engellemeden, o çevreye en uzak noktadaki yerleri tercih ediyoruz. Bu anlamda esnaflarımızı mutlu ederek onların da işlerini bu ekonomik şartlarda daha fazla zorlaştırmadan ilerliyoruz” yanıtını verdi.