Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), kamu görevlilerinin toplu sözleşme ikramiyesinden faydalanabilmesi için "yüzde 2 barajını aşan sendikalara üye olma" şartı getiren düzenlemeyi iptal kararının gerekçesi dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara ilişkin Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve BÜRO-İŞ Genel Başkanı Alay Hamzaçebi basın açıklaması yaptı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, karara tepki göstererek “CHP’nin basiretsizliğinin bir sonucu olarak ilgili mevzuat hükmünün tamamının iptaline yönelik başvurusu, Anayasa Mahkemesi’nin de uluslararası hukuk normlarına aykırı ve önceki hükümleriyle tamamen çelişen kararı sonucunda, yıllarca mücadelesini verdiğimiz 'Toplu Sözleşme İkramiyesi'ne ilişkin fıkra iptal edilerek toplu sözleşmede masada kararlaştırdığımız ilave ödemeyi tartışmaya açan, farklı yorumlar yapılmasına sebebiyet veren bir garabete neden olunmuştur” dedi.

'BİZE, CHP’YE VE AYM’YE SALDIRMAYA BAŞLADILAR'

Büro Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (BÜRO-İŞ) Genel Başkanı Alay Hamzaçebi ise karara ilişkin “AYM’nin gerekçeli kararının yürürlüğe girmesi sonrası yıllardır memuru ve emeklisini masa başlarında satıp yoksullaştıran, iktidarın arka bahçeliğini yapan, üyelerini fakirleştiren ancak üyeleri üzerinden zenginleşen, saltanat süren Memur-Sen ve Kamu-Sen konfederasyonlarının yönetici ağaları ağlamaya sızlamaya, bu haksızlığın iptali için AYM’de dava açan ana muhalefet partisi CHP’ye, bizim gibi tam bağımsız emek mücadelesi veren gerçek sendikacılık yapan sendikalara ve kararı veren AYM’ye saldırmaya başladılar” dedi.

CHP’nin ilkesel olarak doğru olanı yaptığını, AYM’nin kararının da pozitif hukuk açısından doğru olduğunu dile getiren Hamzaçebi, "Bütün sendikalılara toplu sözleşme ikramiyesi verilmiş olsaydı dava konusu yapılmayacaktı. Bu skandalın bütün sorumluluğu Memur-Sen ve Kamu-Sen’in hukuk bilmez ve tanımaz yöneticileri ile AKP iktidarıdır" diye konuştu

'BÜTÜN MESELE BU İKİ KONFEDERASYONUN ZORLA KENDİSİNE ÜYE KAYDETMESİNDE'

Sendikalara ilişkin verileri paylaşan ve 886 bin 300 kişinin sendikalı olmasının yasak olduğunu hatırlatan Hamzaçebi, açıklamasının devamında şöyle konuştu:

11 iş kolunda 240 civarında sendika var. Bunların 188’i yüzde ikinin altında. Üye sayıları da 300 bin civarında. Toplu sözleşme ikramiyesinin iptal edilmesinden etkilenen kişi sayısı 1 milyon 830 bin kişidir. Bunların 1 milyon 588 bin 226’sı Memur-Sen( 1.035.278) ve Kamu-Sen (552.948) üyesi. Bu iki konfederasyona bağlı sendikalara üye sayısı yüzde 74. Memuru yoksulluğa mahkum eden bütün mesele bu iki konfederasyonun devletin ödediği aidat ile yüksek oranda zorla kendisine üye kaydetmesinde yatmaktadır.

Buradan yüzde 2 barajının çıkması için 2 gün TBMM’de kamp kuran Memur-Sen’e ve Kamu-Sen’in basiretsiz yöneticilerine sesleniyoruz. Sessiz kalarak sebep olduğunuz 666 sayılı KHK ile elimizden alınarak gasp edilen ikramiye, havuz, nöbet, mesai paralarının tekrar ödenmesi için, kapsam dışı bırakılan ve haksızlık yapılan 3600 ek gösterge mağduriyetinin giderilmesi için, söz verilen kira desteği ve disiplin affı için, yemeklerin ücretsiz olması ve dışarıda görev yapan keşif, yoklama, icra, denetim görevi yapanlara ve yemek çıkmayan kurumlarda çalışanlara rayiç bedeli üzerinden yemek ücreti ödenmesi için, vergi oranlarının yüzde 10’ da sabitlenmemiş için, seyyanen zamlar başta olmak üzere bütün ek ödeme ve tazminatlar emekli keseneğine sayılması için, yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılarak içerisinde bulunan meslek branşları teknik hizmetler sınıfına, diğerleri de genel idare hizmetleri sınıfına geçirilerek ek göstergeden faydalandırılması için birlikte mücadele edelim. Bu çağrıyı çok defa yaptık karşılık bulmayacağını da bunların iradesinin ve cesaretinin de olmadığını çok iyi biliyoruz.