Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun Şubat ayına ait araştırma sonuçlarına göre, Ankara'da dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için gereken açlık sınırı 18 bin 973 lira, yoksulluk sınırı ise 52 bin 375 lira olarak belirlendi.

Konfederasyon,açıkladığı raporda ailenin gıda ve gıda dışı ihtiyaçlarını analiz etti ve yaşam maliyetinin artışını gösteren önemli bir gösterge sunmuş oldu. Araştırma sonuçları, ekonomik zorlukların aileleri etkilemeye devam ettiğini ortaya koydu.

Şubat ayına ait Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun araştırma sonuçlarına göre, açlık sınırı bir önceki aya göre 1,531 lira artarak 18,973 liraya yükselirken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama 2,349 liralık bir artış gösterdi. Bu iki değerin toplamından oluşan yoksulluk sınırı ise önceki aya göre 3,880 lira arttı.

Ayrıca, son bir yıllık dönemde açlık sınırının 8,714 lira, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcamanın 15,098 lira ve yoksulluk sınırının ise 23,812 lira arttı.