Birleşik Kamu İş Konfederasyonu İstanbul İl Başkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 104'üncü yıldönümü vesilesiyle bir açıklama yayımladı.

İstanbul İl Başkanı Alkoç Turan Başgönül imzasıyla yayımlanan açıklamada, "Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin kuruluşunun 104. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu M. Kemal Atatürk`ü, Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını saygıyla anıyor, tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz" denildi. 

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

Emperyalist işgale karşı Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlatma iradesini ortaya koyan Türk Milleti, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açarak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.
Türkiye Büyük Millet Meclisi bu anlamlı, önemli günü çocuklarımıza, ulusumuza ve dünya çocuklarına   "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" olarak armağan etmiştir.
Bugün, milletin egemenliğinin sembolü olan Meclis’in kurulmasının, tebaa olmaktan millet olmaya geçişimizin tescillenmesinin, dünyada çocuklara bir bayram hediye eden tek ülke olmamızın da gururunu yaşıyoruz.
Yarın çocukların en büyük bayramı olan 23  Nisan kutlanacaktır. Ancak iktidar Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğinin temsil eden çocuklarımıza gerekli önemi vermemektedir. Çocuklarımız çağdaş, bilimsel, laik, kamusal eğitim alamamaktadır. Milletimizin aydınlık yarınlarını kucaklayan çocuklarımızın sağlıklı, eğitimli, mutlu ve özgür bireyler olarak hayata devam etmeleri engellenmektedir.  
İktidar, eğitimden kültüre, sosyal ve demokratik haklardan adalete kadar tüm kazanımları sistematik biçimde geriletilmiştir.
AKP iktidarının her müfredat değişikliği eğitimi geriye götürmüştür. İktidarın; özellikle 4+4+4 modeli ve Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı müfredat değişikliği eğitimi tahrip etmiştir.
Geleceğimizin umut tomurcukları çocuklarımızın özgür düşünceli, kendi başına karar verebilen, hayatın güçlükleri ile baş  edebilecek ölçüde donanımlı olarak yetişmeleri ortak hedefimizdir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi Atatürk ilke ve devrimleridir. Atatürk ilke ve devrimlerinden asla ödün vermeyeceğiz.
Aydınlanmanın, bilimin, laikliğin ve Atatürk İlkelerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşlarından biri olduğunu her fırsatta dile getireceğiz.
Kurtuluş mücadelesinin neticesinde 104 yıl önce kurulan gazi meclis, egemenliği kayıtsız şartsız millete adamıştır. Bizler, tam bağımsız, laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni koruamakla görevliyiz.
Milletimizin aydınlık yarınlarını kucaklamasını istediğimiz çocuklarımızın sağlıklı, eğitimli, mutlu ve özgür bireyler olarak hayata devam etmeleri, en büyük hedefimizdir.
Geleceğimizin güneşi ve güvencesi; çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğini ve umudunun elinden alınmasını asla izin vermeyeceğiz.
“Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” nesiller yetiştirmek üzere yeniden laik, bilimsel, parasız ve ulaşılabilir bir eğitim sistemini sonuna kadar savunacağız.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; ulusumuzun bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin kararlarını alan, modern ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran ve devrimlerini gerçekleştirerek ülkemizin tarihine imza atan tüm yurttaşlarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz.