Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından 17. kez düzenlenen Turkcell Süper Kupa'da Galatasaray'la Fenerbahçe arasında bugün Suudi Arabistan başkenti Riyad'da oynanacak karşılaşma öncesi çıkan kriz sürüyor.

Suudi yetkililerin "Atatürk posteri", "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh pankartı", "Atatürk tişörtü" ve "İstiklal Marşı"na izin vermediği öne sürülürken, takımlar Atatürk pankartları ile tişörtlerine izin verilmemesi durumunda maça çıkmayacaklarını TFF'ye iletmişti. 

Sonrasında gazeteci Nevzat Dindar'a konuşan Galatasaray Genel Sekreteri Eray Yazgan, İstiklal Marşı'nın okunmaması halinde maça çıkmayacaklarını dile getirmişti.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç da, iddialara ilişkin "Sanıyorum otoriteler tarafından henüz kabul edilmedi. Tam belli değil, duruma göre bakacağız" açıklamasında bulunmuştu.

Bununla birlikte, iki kulübün de U-19 takımlarının Riyad’a kafileye dahil olması dikkat çekti.

TFF, '100. YIL KUTLAMALARI DEDİ, YALNIZCA İSTİKLAL MARŞI OKUNACAĞINI SÖYLEDİ

TFF tartışmaların ardından açıklamada bulunarak, Cumhuriyet'in 100. yılı vesilesiyle kutlama etkinlikleri yapılacağını söyledi, maçın İstiklal Marşı'yla başlanacağını duyurdu.

"Süper Kupa maçı Türk bayrağımız huzurunda, 100. yıl kutlama etkinlikleriyle, şehitlerimiz için saygı duruşuyla ve sanatçı Norm Ender’in okuyacağı İstiklal Marşımız ile başlayacaktır. Bu konuda yapılan dezenformasyona itibar etmeyiniz."

TFF, açıklamasında Atatürk tişörtleri ve pankartlarıyla ilgili bir bilgi vermedi.

BİRÇOK KESİMDEN MAÇA ÇIKMAMA ÇAĞRILARI

Gelişmeler üzerine siyasetçiler, taraftarlar ve bazı gazeteciler, bu şartlar altında iki takımın da maça çıkmaması gerektiğini belirten paylaşımlarda bulundu.

Futbol spikeri Ercan Taner, "Bayrağımız, İstiklal Marşımız, Mustafa Kemal Atatürk kırmızı çizgimizdir. Çıkmayın maça!" mesajını paylaştı.

Oyuncu Zafer Algöz, "Büyük Atatürk’ün adından rahatsız olanlara Atatürk’ün evlatları gereken cevabı verir diye umut ediyorum…Maça çıkmayın geri dönün" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kulüplerin arkasında olduklarını vurgulayarak, "Yetkilileri uyarıyoruz; bu soytarılığa son verin" dedi.

CHP Medya ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, "Her iki takımımız da İstiklal Marşımız ve Atatürk pankartları ile tişörtlerine izin verilmemesi durumunda maça çıkmayacak çünkü alınacak hiç bir kupa Atatürk'ten, İstiklal Marşımızdan ve Cumhuriyetimizden değerli olamaz" diye yazdı.

İYİP Teşkilat Başkanı ve İstanbul Milletvekili Buğra Kavuncu iki kulübe seslenerek maça çıkmamaları çağrısı yaparken organizasyonun içinde bulunanların istifa etmesi gerektiğini söyledi. 

CHP Maraş Milletvekili Ali Öztunç, "Gidişiniz zaten yanlış oldu. Bari Galatasaray ile birlikte yanlıştan dönün ve maça çıkmayın" dedi.

Hem Fenerbahçe hem de Galatasaray taraftarları da sosyal medyada duruma tepki göstererek takımlarının maça çıkmaması yönünde paylaşımlar yaptı.

TAKIMLARDAN ATATÜRK PAYLAŞIMI

Krizin ardından, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın dışında Beşiktaş ve Trabzonspor gibi takımlar da sosyal medya hesaplarından Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet'in 100. yılı paylaşımları yaptı.

TFF BAŞKANI KULÜP BAŞKANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Yaşanan gelişmelerin ardından Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek ile Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ile bir araya geldi.

TFF'nin konakladığı otele gelen kulüp başkanları, TFF yetkilileriyle son durumla alakalı toplantı gerçekleştirdi.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, otele girişinde bir açıklama yapmazken, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, "Çağırdılar geldik. Gerekirse çıkışta bir açıklama yapacağız" dedi.

Sports Digitale Genel Yayın Yönetmeni Yağız Sabuncuoğlu, toplantıya katılan isimlerin toplantı sonrası arka kapıdan binayı terk ettiklerini ve çıkışta herhangi bir açıklama yapılmadığını belirtti.

SON KARAR: PANKARTLARA İZİN YOK

Sabuncuoğlu, toplantıda Süper Kupa Finali'nin oynanması kararının çıktığını duyurdu.

Youtube spor kanalı Vole'nin Genel Yayın Yönetmeni Onur Tuğrul'sa, kulüplerden gelen ve akışta olmadığı gerekçesiyle reddedilen pankart ve tişörtlere onay çıkmadığını açıkladı.

TAKIMLARDAN MAÇA ÇIKMAMA KARARI

Sabuncuoğlu, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın Atatürk tişörtleri ve sözlerinin bulunduğu pankartlarla maça çıkma konusunda kararlılıklarını sürdürdüğünü söyledi.

Sabuncuoğlu, sosyal medya paylaşımında, "Fenerbahçe ve Galatasaray, Atatürk tişörtleri ve sözlerinin bulunduğu pankartlarla maça çıkma konusunda kararlılıklarını sürdürüyor. An itibarıyla taviz yok" dedi.

Sabuncuoğlu, maça bir saat kala Fenerbahçe ve Galatasaray kafilesinin konakladıkları otelden henüz çıkış yapmadığını da ekledi.

Son olarak, TRT Spor'un aktardığına göre, Galatasaraylı futbolculara maçın oynanmayacağı tebliğ edildi.

Sabuncuoğlu da, iki takımın da maça çıkmama kararı alarak ülkeye dönüş yoluna çıktığını aktardı.

TFF'YE SORULAR: TAAHHÜTNAME VARSA KRİZ NEDEN ÇIKTI?

Suudi Arabistan'da son dakikada yaşanan kriz, ülkeyle yapılan anlaşmaya ilişkin yeni soru işaretleri doğurdu.

TFF'nin Suudi Arabistan'la öncesinde taahhüt imzalandığını açıklamasına karşın son günde böylesine bir krizin çıkması neden olayın son günde bu hale geldiğine dair birçok şüpheyi de beraberinde getiriyor.

TFF'nin Cumhuriyet'in 100. yılında finalin Suudi Arabistan'da oynatılmasına dönük aldığı karar, kasaya girecek para için Cumhuriyet'ten ve Mustafa Kemal Atatürk'ten taviz verdiğine dair şüpheleri güçlendiriyor.

SUUDİ ARABİSTAN CUMHURİYET'E HAKARET EDİYOR, AKP SESSİZ
Burada en çok dikkat çekilmesi gerek şey esasında AKP'nin bu yaşananlara olan sessizliği.

Cumhuriyetin 100. yılında Suudi Arabistan, bu yaşananlarla Türkiye Cumhuriyeti'ne adeta hakaret ederken, AKP konuya dair henüz hiçbir resmi açıklama yapmadı.

Normal koşullarda bunun bir diplomatik krize dönüşmesi gerekirken, AKP'nin yoğun ticari ilişkilerde olduğu Suudi krallığına karşı sessiz kalmasında bir yandan da şaşırmamak gerek.

Yoğun ekonomik ilişkilerinden dolayı karşılarında dik duramadığı Suudi Arabistan'a karşı henüz hiçbir tepki veremeyen AKP'nin, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki konsoloslukta öldürülmesinin ardından cinayetin üstünü örttüğünü de unutmamak lazım.