31 Mart'ta gerçekleştirilecek olan yerel seçimler için propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları başladı. Kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler gibi adlar altında yapılan yayınlar, vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yapılamayacak. Propaganda serbestliği 30 Mart saat 18.00'de sona ererken, seçim yasakları 31 Mart saat 23.59'da sona erecek.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) takvimi, 31 Mart'taki Mahalli İdareler Genel Seçimleri için işlemeye devam ediyor.

Bu dönemde, seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar yazılı basında ilan ve reklam yoluyla ya da internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabileceklerdir. Ancak, toplu olarak sözlü propaganda yapılması genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarının gösterdiği meydanların dışında yasaklanmıştır. Açık yerlerde, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonundan güneşin doğmasına kadar toplu olarak sözlü propaganda yapılması da yasaktır.

Vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlar ile taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacaktır. Ancak, siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecektir.

Oy verme gününden önceki 10 günlük sürede, yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtımı yasaklanacaktır.

Bakanlarla, milletvekillerinin yurt içindeki seçim propagandası ve gezileri, makam otomobilleri ya da resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapılamayacak. Bu amaçlı gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlama törenleri yapılamayacak, resmi ziyafet verilemeyecek.