CHP Genel Başkan Yardımcısı, Bartın milletvekili Aysu Bankoğlu, Amasra Maden Faciası’nın 2. Duruşması öncesi Bartın Adalet Sarayı önünde; “5 dönemdir halkın teveccühü ile Bartın’da milletvekili olan AKP milletvekili şu anda Adalet Bakanıdır. Ona çağrı yapıyorum; seni vicdanın rahat mı? İhmallerden dolayı 43 madencimizin hayatını kaybetmesine sebep olan bu sorumluların yargıdan kaçırılmasına müsaade etme” dedi. Faciada yaşamını yitiren madenci Yener Saygın’ın ablası Ayşe Saygın Hatırnaz da “Tutukluların yakınları diyormuş ki bizlere söz verildi, dışarıya çıkartılacaklar. Bize hiç kimse söz vermiyor, bizim 43 yakınımız yerin altında. Biz de hak, hukuk, adalet istiyoruz sadece bunun peşindeyiz. Bize de biri söz versin” diye konuştu.

Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Ekim 2022’de grizu patlaması sonucu meydana gelen ve 43 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin yargılamanın ikinci duruşması bugün, Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. Duruşma öncesi, maden faciasında hayatını kaybedenlerin aileleri, avukatlar, milletvekilleri ve STK temsilcileri bir araya gelerek açıklama yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, şunları dile getirdi:

“BU İHMALLERİ DENETLEMEKLE YÜKÜMLÜ OLAN SORUMLULARI KORUMAYI BIRAKIN”

“Amasra Maden Faciasının ardından tam 282 gün geçti, 282 gündür ailelerin adalet arayışı devam ediyor. Maden şehidi ailelerimiz yalnız değildir diye en başından veri söyledik ama hala acımız yüreğimizde. Yıllardır Amasra müessesesinde süre gelen liyakatsizliklerin, disiplinsizliklerin, ihmallerin, teknik sorunların ihmal edilip denetlenmemesinin bir sonucu olarak 43 canımızı yitirdik. İhmalleri denetlemekle yükümlü olan TTK Genel Müdürlüğü yetkilileri, Enerji Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ve buradaki denetmenler şu anda bu davada yoklar. Bu ihmalleri denetlemekle yükümlü olan sorumluları korumayı bırakın. Enerji Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’na savcılık tarafından soruşturma talebi açılmıştı bu yetkililere, ama Enerji ve Çalışma Bakanlığı bu talebi reddetti. O yüzden iktidar yetkilileri ‘adalet yerini bulacak’ diye bize masal anlatmayı bıraksın.

“5 DÖNEMDİR BARTIN’DA MİLLETVEKİLİ OLAN AKP MİLLETVEKİLİ ŞU ANDA ADALET BAKANIDIR. ONA ÇAĞRI YAPIYORUM; SENİ VİCDANIN RAHAT MI?”

Kamuoyu vicdanı rahat değildir. Ailelerimiz ve hepimiz adalet arayışımızı sürdüreceğiz ama bu adalet arayışının yerini bulabilmesi için birilerinin bu davadan kaçırılmaya çalışılmasına son verilmelidir. 5 dönemdir halkın teveccühü ile Bartın’da milletvekili olan AKP milletvekili şu anda Adalet Bakanıdır. Ona çağrı yapıyorum; seni vicdanın rahat mı? İhmallerden dolayı 43 madencimizin hayatını kaybetmesine sebep olan bu sorumluların yargıdan kaçırılmasına müsaade etme. 3’üncü duruşmadayız, hiçbir iktidar mensubu buraya gelmedi ama biz sadece bir milletvekili, hukukçu olarak değil, ben bu toprakların bir çocuğu olarak ailelerin yanındayım. Adalet arayışına çağrı yapmaya devam edeceğiz. Amasra faciasının siyasi hesabı da sorulacaktır, o gün de gelecektir. Çok kalabalık bir şekilde takip edilen bu davanın adliye koridorlarında görülmesi kabul edilemez. Koridor diyorum çünkü kolanlardan avukatlar heyeti göremiyor, heyet avukatları göremiyor. Adil ve etkin bir yargılama yapılabilmesi için daha büyük bir salonda görülmeye ihtiyacı var.  

“GERÇEKTEN BU İŞİN ARKASINDAKİ SORUMLULARIN KİM OLDUĞUNUN TESPİT EDİLMESİNİ İSTİYORSANIZ KENDİ SORUŞTURMALARINIZI AÇIKLAYIN”

Bakanlara çağrımdır, kendiniz madem hiçbir sorumlunun adalet önünde yargılanmasından bir çekincemiz yoktur diyorsanız, şeffafsanız, gerçekten bu işin arkasındaki sorumluların kim olduğunun tespit edilmesini istiyorsanız kendi soruşturmalarınızı açıklayın. Amasra müessesinde görevini yapmayan kişilerle ilgili gerekli açıklamaları yapın. Amasra müessesi TTK Genel Müdürlüğü’ne bağlı, TTK Genel Müdürlüğü bakanlığa bağlı. Şimdiye kadar bir tane istifa bir tane görevden alam var mı, yok. Ama TTK Genel Müdürü ifadesi alınmak yerine EYT’den emekli edildi. Biz öngörülebilir ve önlenebilir her kazanın cinayet olduğunu bir kez daha söylüyoruz. Bu davanın takipçisiyiz, ailelerimizin yanındayız. Maden şehitleri ailelerimiz asla yalnız değildir.”

Faciada hayatını kaybeden bir maden işçisinin kardeşi Mustafa Nakkaş, “Sadece adalet arıyoruz, herkes elini vicdanına koysun, sakladıklarını ortaya çıkarsın. Herkes doğru konuşsun namusları şerefleri varsa” dedi.

“BİZ DE HAK, HUKUK, ADALET İSTİYORUZ”

Yaşamını yitiren maden emekçisi Yener Saygın’ın ablası Ayşe Saygın Hatırnaz, “Tutukluların yakınları diyormuş ki bizlere söz verildi, dışarıya çıkartılacaklar. Bize hiç kimse söz vermiyor, bizim 43 yakınımız yerin altında. Biz de hak, hukuk, adalet istiyoruz sadece bunun peşindeyiz. Bize de biri söz versin” diye konuştu.

Avukat Evren İşler de şöyle konuştu:

“CEZASIZLIK PRATİĞİNDEN VAZGEÇİLİP ÜST DÜZEY SORUMLULARIN DA MUTLAKA YARGI ÖNÜNE GETİRİLMESİ GEREKİR”

“Geçen celse sanık beyanları ile başladık yargılamaya, sanık beyanları bile aslında bize şunu net bir şekilde gösterdi. Bu müessesede insan hayatı sadece yazışmaların konusu. Herhangi bir sorun bildirildiğinde herkes yazı yazmakla yetinmiş. TTK Genel Müdürlüğü’ nün bu katliamdaki sorumluluğu yadsınamaz, üstü kapanamaz nitelikte. Cezasızlık pratiğinden vazgeçilip üst düzey sorumluların da mutlaka yargı önüne getirilmesi gerekir. Bu olmadan Amasra Maden katliamı yargılaması eksik kalacaktır. Bugün müştekilerin, ailelerin ve tanıkların dinlenmesiyle devam edeceğiz. Dosyaya giren bütün belgelerin gösterdiği, katliamın göz göre göre geldiği gerçeğini bir kere de tanıklardan ve ailelerden dinleyeceğiz. Hepimiz için zor olacak, ama bizler vazgeçmediğimiz takdirde gerçek sorumluların yargılanması mümkün olacaktır.”

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır da “Bundan sonra en öncelikli işimiz neden oldu ve bir daha olmasın mücadelesi. Bu sürecin sonunda Türkiye’de bir madenciyi daha ihmaller sonucu kaybetmeyeceğimiz günleri yaşamak için sonuna kadar takipçi olacağız” açıklamasını yaptı.

Ayrıca Emek Partisi, Yeşil ve Sol Parti, Bartın Emek ve Demokrasi Platformu temsilcileri de yaptığı açıklamalarla desteklerini dile getirdi. (Anka Haber Ajansı)