Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, astımın ihmal edildiği takdirde ölüme yol açabileceğini vurgulayarak, "Astım ölümleri, diğer pek çok hastalıktan ölümlere göre çok daha genç ölümlerdir" dedi. Astımın tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini ciddi şekilde etkilediğini ve bazen ölümlere neden olabileceğini belirtti.

Prof. Dr. Özlü, astımın belirtileri hakkında bilgi vererek, "Eğer zaman zaman bilinen veya bilinmeyen tetikleyici faktörlerle ortaya çıkan; tedaviyle veya tedavisiz bir süre sonra gerileyen, ama sık sık tekrarlayan, özellikle sabaha karşı sizi uykudan uyandıran nefes darlığı, hışıltılı solunum, öksürük ve göğüste sıkışma hissi gibi yakınmalarınız varsa sizde astım olabilir" şeklinde konuştu.

Astımlı hastaların büyük çoğunluğunun ev tozu akarlarına, polenlere, küf mantarlarına, kedi ve köpek alerjenlerine duyarlı olduğunu belirten Prof. Dr. Özlü, astımın kolay tanı konulan ve tedaviyle kontrol altına alınabilen bir hastalık olduğunu ifade etti. Güncel tedavilerle astımı olan hastaların normal bir yaşam sürdürebildiğini vurguladı.

Prof. Dr. Özlü, astım hastalarına uyarılarda bulunarak, "Keskin kokular, nem ve duman ataklara yol açabilir" diyerek, astımla karışabilecek durumlarla ayırıcı tanının yapılması gerektiğini ve tedaviye uyumun önemini vurguladı. Ayrıca, tetikleyici faktörlerden uzak durmanın ve doğru ilaç kullanımının önemine dikkat çekti.